sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Imieniny - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Rajmunda, Klemens

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Imieniny

Erazm

Imię pochodzenia greckiego - Erasmós 'godny miłości' (por. éromai 'kocham', eros 'miłość'). U nas poświadczone od XIV wieku jako Erazm (1361) i z H- protetycznym jako Herazm (1439). Znamy je jako należące do wielkiego humanisty niderlandzkiego Erazma z Rotterdamu (1467-1536). W Polsce nosili je m.in. Erazm Ciołek (1474-1522), biskup płocki, dyplomata i poeta; Erazm z Zakroczymia (XVI w.); Erazm Otwinowski (XVI w.), poeta i działacz ariański; oraz Erazm Józef Jerzmanowski (1844-1909), uczestnik powstania styczniowego.

Od tego imienia pochodzą u nas nazwiska: Erazm i Rozmus.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Erasmus, ang. Elmo, Erasmus, cz. Erazim, Erazmus, fr. Érasme, Elme, hiszp., wł. Erasmo, hol. Erasmus, Asmus, Rasmus, niem. Erasmus, ros. Erazm, węg. Erazmus, Ermó, Rázmán, Rózmán, Razmus, Rézmán.

Co najmniej trzech Erazmów wymieniają martyrologia. Dwaj z nich są tam ledwo wspomniani. Kilka słów poświęcimy więc wyłącznie trzeciemu, który był czczony dość intensywnie i na rozległych terenach.

Erazm, biskup Formio. Wedle legendarnej Passio był najpierw biskupem w Syrii. Za Dioklecjana został aresztowany i poddany wyszukanym torturom. Uwolnił go anioł, który też przeniósł go na przepowiadanie Ewangelii do Sirmium w Illyricum. Aresztowano go tam po raz wtóry i znów poddano torturom. Potem znalazł się w Kampanii. Zmarł w Formio. Chcieli niektórzy, aby otwierał listę tamtejszych biskupów. W każdym razie za Grzegorza Wielkiego otaczała go już cześć szczególna. Wystarczy wspomnieć, że w okolicach Neapolu istniały wówczas dwa klasztory szczycące się jego patronatem. Relikwie w w. IX przeniesiono do Gaety. W w. XIII lub XIV zaliczono go w poczet czternastu wspomożycieli. W krajach śródziemnomorskich uważano za patrona marynarzy i przedstawiano z kołowrotem do nawijania lin. Miało to przypominać męki, które zniósł: otwarto mu ponoć jamę brzuszną i wyciągano wnętrzności. W krajach germańskich uchodził także za patrona górników. Wspomnienie przypadało 2 czerwca.

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz