Imieniny - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 07 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Perpetua, Tomasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Imieniny

Tacjana (Tatiana)

Jest to forma żeńska imienia TACJAN.

Puszkin w poemacie Eugeniusz Oniegin wyraźnie mówi, że -na imię było jej Tatiana, co u nas niezwykłością jest, w powieściach dotąd rzecz nieznana, dostaje tutaj pierwszy chrzest-. Popularność tego imienia szybko wzrosła nie tylko w Rosji, ale i w innych krajach Europy.

W Polsce występuje niezbyt często.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Tatiana, ang. Tatiana, fr. Tatienne, niem. Tatiana, ros. Tatjana, Tania, Taniuszka, wł. Taziana, Tatiana, Tania.

W martyrologiach pojawiają się dwie męczennice tego imienia. Nie są jednak postaciami dostatecznie jasno rozpoznanymi w dziejach. Istnieje nawet domniemanie, że należy je utożsamiać. Z tego też względu omówimy je pod jednym hasłem:

Tacjana, męczennica. Za rzymską bohaterkę wiary uznało ją Martyrologium Rzymskie, które wspomina ją pod dniem 12 stycznia i głosi, że śmierć poniosła za cesarza Aleksandra. Ale martyrologium poszło za późnym pismem (VII w.), a to zostało niemal zupełnie skopiowane z pasji męczennicy Martyny oraz z pasji Pryski. Zresztą wspomniane pasje także nie wzbudzają jakiegokolwiek zaufania i trudno byłoby je uznać za historyczne źródło. Trudno także na podstawie tych literackich pokrewieństw wspomniane męczennice utożsamiać; tak chcieli niektórzy badacze. Nie do odrzucenia jest natomiast hipoteza wybitnego znawcy Franchiego de'Cavalieri, który przypuszcza, że Tacjana rzymska jest identyczna z Tacjaną z Amasei, którą Breviarium Syriacum wspomina pod dniem 18 sierpnia. Tę ostatnią wymienia się wśród innych męczennic: Filancji, Eliany i Marcjany. Są to niemal pura nomina, imiona, które być może zostały przypadkowo zgrupowane w jedno, a wcześniej sygnalizowały wspomnienia odrębne, może nawet inaczej lokalizowane. Zaznaczmy w końcu, że stosunkowo wczesny kult Tacjany w Rzymie dobrze został zaświadczony. Poza omówioną wersją łacińską istniały także wersje greckie i starosłowiańskie. Ten ostatni fakt zadecydował może o popularności imienia na Rusi.

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz