Imieniny - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Leonia, Trojan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 3

Imieniny

Zenaida

Imię żeńskie pochodzenia greckiego, utworzone od męskiego ZENON.

Odpowiedniki obcojęz.: łac., niem. Zenais, gr. Dzenaid-, fr. Zéna-de, ros. Zinaida, wł. Zenaide.

Dwie święte tego imienia pojawiły się w synaksariach oraz w Martyrologium Rzymskim; w obydwóch wypadkach towarzyszą im inne święte. Wolno jednak powątpiewać w to, czy Zenaidy wspomniane w rozmaitym zestawieniu są postaciami odrębnymi. Nowe Martyrologium Rzymskie ich nie wymienia.

Zenaida i Filonilla. Wedle wspomnianych zapisów, pochodziły obydwie z Tarsu i miały być krewnymi apostoła Pawła. Zostały też potem jego uczennicami. Usunęły się następnie na odludzie i wiodły życie pustelnicze. Bóg miał je wsławić wieloma cudami. Nie potwierdzają jednak tej historii jakiekolwiek wiarogodne źródła. Wydaje się, że wspomnienie Zenaidy, zamieszczone pod dniem 11 października, jest omyłkowym powtórzeniem tego wspomnienia, o którym poniżej. -Historię- dorobiono później.

Zenaida, Cyria, Waleria i Marcja, męczennice z Cezarei Palestyńskiej. Martyrologium wspominało je jako takie pod dniem 5 czerwca. Analiza i porównania z innymi miejscami w martyrologium wskazują jednak na to, że doszło tu do mylnego lub zgoła sztucznego zespolenia rozmaitych imion. Zapewne tylko trzy ostatnie męczennice śmierć poniosły w Cezarei Palestyńskiej; natomiast sama Zenaida została wymieniona na marmurowym kalendarzu z Neapolu oraz we wczesnych pomnikach kultu z Konstantynopola.

Poziomy 4

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany