Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Longina, Filemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

6 tysięcy drzew w ramach akcji "Drzewo dla Polski"

Ponad miesiąc akcji i imponujący efekt. 6 tysięcy nasadzeń w ramach kampanii #DrzewodlaPolski. Drzewa były sadzone, ale także rozdawano sadzonki, tak by jak najwięcej nowych drzewiastych i iglastych roślin pojawiło się w naszym krajobrazie. Do tego setki zaangażowanych osób, edukacja ekologiczna w całej Polsce dotycząca sadzenia drzew i ich dobroczynnego wpływu na środowisko oraz walkę ze smogiem. Akcja debiutowała w Kaliszu i wciągu miesiąca opanowała cały kraj.

W ostatnim  tygodniu marca 30 drzew przed Interwencyjnym Domem Dzieckaw Ostrowie Kaliskim posadzili radni powiatu kaliskiego. Pusty plac już za kilka lat stanie się bardziej zielony i będzie służył młodzieży do wypoczynku, ale też edukacji, ponieważ przed budynkiem posadzono kilka gatunków drzew ozdobny: dąb, grab, modrzew, lipę i również owocowych, tak by dzieci mogły korzystać z własnoręcznie zerwanych, zdrowych owoców. Drzewa sadzili radni: Grażyna Misiak, Jolanta Tomczyk, Dorota Karpieko, Józef Szymański i Robert Marszałek oraz Sekretarz Powiatu Kaliskiego Leszek Sarzyński.

Tylko w ostatnich kilkunastu dniach w Wielkopolsce posadzono ponad 100 drzew.Najwięcej  we wspomnianym już powiecie kaliskim oraz w Koninie. Tam dzięki akcji pojawiło się 50 roślin. W całej Polsce jest to już ponad 6 tysięcy drzew dla Polski. W Złotowie posadzono drzewa razem z członkami poznańskich Batalionów Chłopskich. Dęby będzie stanowić część alei nazwanej na ich cześć i ku pamięci formacji.

A wszystko zaczęło się 27 lutego w sołectwie Dobrzec, gdzie pierwsze drzewo w ramach akcji posadził Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego wraz z wicestarostą kaliskim Janem Adamem Kłyszem. - Idzie wiosna i wszyscy chcemy coś zmienić w swoim otoczeniu, posprzątać, posadzić rośliny, kwiaty, a my mówimy a może posadźmy drzewa i dlatego zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby się do tego przyłączyć, żeby w tym roku po prostu posadzili co najmniej jedno drzewo – powiedział Andrzej Grzyb, prezes wielkopolskich ludowców.

Przy okazji poseł Grzyb wskazał do posadzenia kolejnych drzew swoich kolegów, m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pierwsze drzewo posadził w Lesznie, pójźniej m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie. - Co roku w Polsce umiera z powodu smogu 47 tysięcy osób. Jeżeli wycinamy drzewa, to pogarszamy stan swojego środowiska. Porządkując działki i usuwając stare drzewa, trzeba pamiętać, że w to miejsce warto zasadzić nowe. My pomagamy właśnie ten sposób - mówił  Władysław Kosiniak-Kamysz w Tarnowie.

Tam ludowcy rozdali mieszkańcom około 100 sadzonek. Wszystko dlatego, że akcja sadzenia rozszerzyła się na przekazywanie młodych drzew, tak by jak najwięcej osób mogło się przyłączyć i dowiedzieć jak ważne są nasadzenia dla nas i w walce o czyste powietrze.

Początkowo akcja „Drzewo dla Polski” miała charakter popularnych w mediach społecznościowych nominacji kolejnych osób. Teraz, dzięki rozdawaniu sadzonek drzew przez młodzież i polityków, sadzą pojedyncze osoby. Swoje drzewa sadzili m.in.Władysław Kosiniak-Kamysz Prezes PSL, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Wielkopolski, Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Wielkopolski, Zofia Szalczyk przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,  Andżelika Możdżanowska Poseł na Sejm RP, Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Marek Baumgart Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Poznaniu, Jakub Stefaniak rzecznik klubu PSL, Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki, Ryszard Goławski Starosta Złotowski, Stefan Piechocki Wicestarosta Pilski, Arkadiusz Błochowiak Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, , Miłosz Motyka Prezes FML,MichałWojciechowskisołtys wsi budy liskowskie, Mariusz Roga starosta słupecki, Szymon Grzywiński wicestarosta Słupecki, Wiceprzewodniczące Rady Powiatu Kaliskiego Alicja Łuczak i Małgorzata Banaś, Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,Wicestarosta ZłotowskiDaniel Sztych, Starostę Złotowski Ryszard Goławski, Maksymilian Ptak Radny Powiatu Ostrzeszowskiego, Henryk Plichta Wójt Gminy Czajków, Mirosława Katarzyna Kaźmierczak Radna Sejmiku Woj. Wielkopolskiego, Prezes Stowarzyszenia Forum kobiet Oddział Wielkopolska, Daniel Sztych Wicestrosta Złotowski, Jarosław Wawrzyniak Starosta Leszczyński, Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna, Jerzy Wiesiołek Członek Zarządu powiatu w Pile,  Józef Lewadowski za-ca burmistrza Łobżenicy, Jan Pikulik radny Sejmiku Wielkopolskiego, Agnieszka Mrotek radna Rady Powiatu w Pile, Antoni Jóreczka członek PSL Rawicz.

Nominowany do akcji był również Minister Ochrony Środowiska Jan Szyszko, i kaliski poseł PiS. Ten ostatni włączył się do akcji deklarując, że przekaże drzewa ludowcom, by oni sami zasadzili. A teraz czekamy jeszcze na ministra.

Tekst: W. Przybylska, AW, zdjęcia arch. 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

SKUP AUT PŁACIMY NAJLEPIEJ! PRZEKONAJ SIĘ I ZADZWOŃ 665-558-066

16.03.18
prowadzimy skup aut w każdym stanie! Marka, model oraz rocznik obojętne, całe, rozbite, angliki,...

KUPIĘ - ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI Przed i Powojenne Antyki z Epoki

20.03.18
CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ ! Kupię m.in. Ramy, Obrazy...

Zainwestuj swoje oszczędności za 10% prowizji rocznie.

16.03.18
Zainwestuj w ciekawy projekt inwestycyjny. Umowa notarialna. Zabezpieczenie na udziałach firmy....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Gotowe Spółki 2007/2017 rok

20.03.18
Spółka z 1991 roku czysta bez zobowiązań CIT-8 VAT-7 składany na bieżąco , kapitał zakładowy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany