Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Feliks,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Historia jednego bombowca ZDJĘCIA

Niespełna pół kilometra od drogi krajowej nr 12, na trasie od Jaraczewa w powiecie jarocińskim w kierunku Chwałkowa Kościelnego, stoi pomnik, który w miejscowych budzi ciągle żywe wspomnienia, a wśród przejezdnych ciekawość. Kamień z nazwiskami, a z jego jednej strony śmigło, z drugiej krzyż zrobiony z samolotu. Rozbitego w tym miejscu amerykańskiego bombowca B-17, zwanego "latającą fortecą”. Maszyna brała udział w nalocie na rafinerię paliw syntetycznych pod Lipskiem na terenie Niemiec w lutym 1945 roku.

Nad rafinerią było ponad tysiąc bombowców. Załoga B-17 z ksywką na kadłubie „Poque Ma Hone”, została trafiona z działka przeciwlotniczego i zderzyła się w powietrzu z innym samolotem. Padły dwa silniki prawego skrzydła, zaczęło wyciekać paliwo. Kapitan wiedząc, że nie doleci do bazy w Anglii, postanowił, że załoga obierze kurs na tereny zajęte przez Rosjan.

Samolot cały czas tracił wysokość, a pilot z trudem trzymał samolot na kursie.  - Padł rozkaz: wszystko co niepotrzebne wyrzucamy z samolotu – na chwilę poprawiło to sterowność – na chwilę. Kolejny rozkaz – skaczemy – wspominał Harry Schulz, nawigator, jeden z czterech ocalałych z katastrofy lotników.

W pogrzebie lotników uczestniczyły tłumy mieszkańców Jaraczewa i okolic

Godzinę po zderzeniu z „Poque Ma Hone”, pod Jaraczewem wyskoczyło pięciu z dziewięciu członków załogi. Czterech wylądowało na jaraczewskich polach. Floyd C. Doherty – strzelec ogonowy – nie miał tyle szczęścia. Jego spadochron się nie otworzył.

Pozostali: porucznik Nemer, F / O odus C. Liztelfelner sierż. Piotr M. Volpini i Sgt. Marion L. Canfield, usiłując wylądować, zginęli w wybuchu maszyny, kiedy jej kadłub dotknął ziemi. Ocalali z katastrofy zostali zakwaterowani w domu jednego z mieszkańców miejscowości. Ciała tych, którzy zginęli w katastrofie zostały umieszczone w piwnicy banku, a następnego dnia przewiezione je do kostnicy w Jarocinie. Rosjanie zgodzili się na pogrzeb amerykańskich żołnierzy. Trumny wykonał miejscowy stolarz Władysław Latanowicz. Cała piątka spoczęła na cmentarzu w Jarocinie. Kilka tygodni po katastrofie Harry H. Schulz, Sgts. Howard H. Ganson i Paul L. Kerr wrócili do Molesworth. Floyd S. Bohrer został schwytany i osadzony w obozie.

Załoga feralnego bombowca

Dwa lata później ciała amerykańskich żołnierzy ekshumowano i przewieziono do USA. Świadkiem katastrofy był Ryszard Czabański. 12-letni wtedy mieszkaniec Jaraczewa obiecał sobie, że postawi ofiarom pomnik. Słowa dotrzymał. Obelisk stanął niespełna dwa kilometry od miejsca rozbicia się amerykańskiego bombowca. W jego odsłonięciu wziął udział ocalały z katastrofy Harry Schulz.

AW, materiały Muzeum Regionalne w Jarocinie, USAF, Jalopy Journal

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Doradca Klienta

09.11.17
<p>Lider na rynku finansowym, poszukuje kandydatów na nowe stanowisko: Doradca Klienta...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany