Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Tworzysława, Ronald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Ciekawostki

Kaliszanie lecą do USA obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca

- To chyba najpiękniejsze zjawisko astronomiczne na Ziemi – mówi trójka kaliszan, którzy 9 sierpnia wyruszyli do Stanów Zjednoczonych, by 21 sierpnia podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Dlaczego aż w USA? W Polsce taka okazja nastąpi dopiero w…2135 roku.

Malapert Solar Eclipse Expedition, w której udział biorą m.in. kaliszanie: Damian Kowalski, Daniel Stasiak i Radosław Pior, to inicjatywa Koła Astronomicznego Malapert. - Całkowite zaćmienie Słońca to niesamowite zjawisko. Robi się ciemno w dzień. To chyba najpiękniejsze zjawisko astronomiczne na Ziemi - zgodnie mówią członkowie kaliskiego koła astronomicznego. Uczestnicy wyprawy wylatują do USA 9 sierpnia. - Najpierw dotkniemy stopą Oceanu Spokojnego, a potem przeniesiemy się do centralnych stanów, żeby zobaczyć piękno Ameryki - mówi Radosław Pior, promotor astronomii. - Patronem naszej wyprawy jest Karol Malapert, który już na początku XVII wieku obserwował Słońce z wieży przy kościele garnizonowym. 

Celem wyprawy jest obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, ale uczestnicy pragną zobaczyć nie tylko zjawiska na niebie. - Planujemy zwiedzić parki narodowe w stanach Utah, Arizona i Wyoming, ogółem odwiedzimy 7 stanów, pokonamy samochodem ponad 2500 mil, na naszej trasie jest Wielki Kanion i Yellowstone, a także znana z filmu „Auta” Chłodnica Górska - wylicza Damian Kowalski.

Zaćmienia Słońca to - wbrew pozorom - dość częste zjawiska astronomiczne. Występują kilka razy w roku. - Tajemnica związana z całkowitym zaćmieniem Słońca tkwi w tym, że jest ono możliwe do podziwiania tylko z niewielkiego skrawka Ziemi i to przez bardzo krótki czas - wyjaśnia Daniel Stasiak, który na co dzień jest animatorem astronomii, a wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca to spełnienie jego astronomicznego marzenia.

Zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017 roku będzie obserwowane w całej krasie w wąskim pasie ciągnącym się przez całe Stany Zjednoczone. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie nastąpi w sierpniu 2026 roku i będzie możliwe do obserwacji np. z Hiszpanii. W Polsce na to niezwykłe zjawisko musimy poczekać do października 2135 roku.

Wyprawę kaliszan można śledzić na kanale YouTube:  https://www.youtube.com/channel/UCSt1JsV6wRlANew8QPrrGdQ oraz na blogu: www.malapert.pl

MIK, fot. org.

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany