Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Mira, Mateusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Ciekawostki

Od tropików woli polskie mrozy. Ten bocian na zimę zostaje w gnieździe ZDJĘCIA

Nie straszny jej mróz i za nic nie chce zmienić surowego, polskiego klimatu na tropiki. Od dziesięciu lat każdą zimę spędza w Polsce. Mowa o bocianie, który stał się już maskotką miejscowości Józefina. Wszystkie bociany, nawet partner tej bocianicy od dawna wygrzewają się w Afryce. Ona jednak wiernie pilnuje swojego gniazda i dumnie przechadza się po okolicy.

Bocianie gniazdo w Józefinie w gminie Koźminek widać już z daleka. Przejeżdżających tamtędy ludzi widok ten może wprawić w osłupienie, bo w gnieździe znajduje się lokator. Konkretnie lokatorka, bo to samica bociana. Dla mieszkańców Józefiny ten widok nie jest niczym szokującym. Bocian spędza tutaj każdą zimę od 2006 roku. Jest bardzo odporny na mrozy. Z zimna, które mieliśmy w ostatni weekend nic sobie nie robi, bo przeżył nawet 30 stopniowe mrozy. Mroźne noce spędza w gnieździe,  a w ciągu dnia lata po okolicy. Jedyne czego potrzebuje zimą od człowieka, to pożywienie.

Skrzydlatym sąsiadem opiekuje się Tadeusz Szmajdziński. Mężczyzna dokarmia bocianicę, bo ta zimą nie jest w stanie normalnie żerować. Ptak jest typowym mięsożercą. Je głównie wątróbki i mięso drobiowe. - Ja kiedyś próbowałem do mięsa mielonego dodać otręby, to nie ruszyła. Na pewno była głodna, ale nie ruszyła. Także je tylko mięso. – mówi portalowi faktykaliskie.pl Tadeusz Szmajdziński.

Bocianem od lat opiekuje się Tadeusz Szmajdziński wraz z żoną

Bocian je raz dziennie lub częściej. Średnio zjada około 200 gramów mięsa na dobę, ale zdarzało się, że miał zdecydowanie większy apetyt.  - Latem jak była ona i młode, to razem potrafiły zjadać trzy kilogramy mięsa w dwa dni. – wspomina jej opiekun.

Bocian jest bardzo nieufny. Nie pozwala się do siebie zbliżyć. Głód komunikuje wychodząc przed dom państwa Szmajdzińskich lub wyczekując na pobliskiej drodze. Za opiekę potrafi się odwdzięczyć, bo ma dar… przewidywania pogody. - To jest taki barometr. Przeczuwa np. wichurę i silne śnieżyce. Jak ma padać, albo mocno wiać, to nie wchodzi na gniazdo. Siedzi gdzieś na otwartych przestrzeniach.  – mówi Tadeusz Szmajdziński.

Bocianica ma stałego partnera… drugiego z rzędu. Pierwszy zginął w wypadku i został pochowany tuż przy gnieździe swojej bocianicy. Nowy partner spędza z nią całe lato, ale późną jesienią leci na południe. Każdej wiosny jednak wraca, bo wie, że ma do czego. Gniazda całą zimę pilnuje zahartowana w mrozach bocianica.

MS, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany