Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Przeszukują teren obozu legionistów w Szczypiornie ZDJĘCIA

Członkowie stowarzyszenia Denar rozpoczęli oficjalnie prace eksploracyjne terenu byłego obozu legionistów w Szczypiornie. Tematem zainteresował się program telewizyjny „Poszukiwacze historii”, który co tydzień możemy oglądać w stacji Polsat Play.

W sobotę 7 kwietnia br. stowarzyszenie Denar rozpoczęło przeszukiwania terenu byłego obozu legionistów w Szczypiornie. Prace odbywają się na podstawie zezwoleń konserwatora zabytków, właścicieli pól i pod czujnym okiem kaliskich archeologów: Leszka Ziąbki i Adama Kędzierskiego. Już w pierwszej godzinie poszukiwań światło dzienne ujrzały liczne plomby, guziki, klamry, a nawet orzełek legionowy. Poszukiwania odbywały się przy wykorzystaniu wykrywaczy metali. - Chcemy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez przeszukanie tego terenu. Znalezione artefakty przekażemy do muzeum w Szczypiornie. Jest to świetna okazja, aby ten teren wypromować, bo on jest trochę zapomniany. Obóz znajdował się na 44 hektarach. Przebywali tu jeńcy francuscy, rosyjscy, angielscy, brytyjscy, Amerykanie, Hindusi, Serbowie, Ukraińcy no i legioniści Piłsudskiego – mówi prezes stowarzyszenia Denar, Przemysław Kurowiak.

Pracom poszukiwawczym aktywnie przyglądała się ekipa programu „Poszukiwacze historii”, który co tydzień emituje stacja Polsat Play. Podjęta została decyzja, że w najbliższym czasie nakręcą materiał telewizyjny z następnych prac. A tych będzie co niemiara. Do przeszukania jest kilkadziesiąt hektarów pól. Zezwolenia na poszukiwania opiewają na okres trzech lat. Nie jest to zbyt długi okres, jeżeli odejmiemy zimy i czas, kiedy pola są obsiane, w związku z czym nie ma możliwości chodzenia po nich. - Najważniejszą rzeczą jest fakt, że Denar podjął jako pierwszy legalne poszukiwania tego terenu byłego obozu jenieckiego. Jest to temat wart zainwestowania wszelkich środków – dodaje Robert Wiewiórowski ze stowarzyszenie Denar.

Obóz w Szczypiornie powstał w 1915 roku. W lipcu 1917 roku, wskutek kryzysu przysięgowego, zostali w nim osadzeni żołnierze I i II Brygady Legionów Polskich. Początkowo obóz liczył 4 tysiące jeńców, potem liczba ta wzrosła do kilkunastu tysięcy. Obóz w Szczypiornie uznawany jest za miejsce, w którym narodziła się gra w piłkę ręczną, zwaną szczypiorniakiem.

Oprócz terenu dawnego obozu, stowarzyszenie Denar przeprowadziło w Józefowie koło Opatówka poszukiwania szczątków ciężkiego działa pancernego z okresu II wojny światowej ISU-152, które było na wyposażeniu Armii Czerwonej. Według  relacji mieszkańców Józefowa, pojazd ten został zniszczony w styczniu 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. Poszukiwani byli również polegli żołnierze radzieccy, którzy stanowili załogę tego działa samobieżnego, a mieli zostać pochowani w tejże miejscowości. Co ciekawe, na posesjach Józefowa można znaleźć fragmenty tegoż ISU-152, takie jak chociażby przekładnie. O ile nie natrafiono na szczątki żołnierzy, o tyle w ziemi natrafiano na niewielkie fragmenty pojazdu. W tym miejscu będą jeszcze prowadzone prace eksploracyjne.

TD, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany