Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Rakieta V1 z Kalisza podbija Góry Sowie

Wierną replikę „cudownej broni” Hitlera - rakietę V1 wykonała w tym roku kaliska firma Aura Metaloplastyka. Trafiła ona do muzeum Molke w Górach Sowich, gdzie wzbudza olbrzymie zainteresowanie wśród zwiedzających.

Muzeum Molke w Górach Sowich w głównej mierze propaguje wiedzę o historii tzw. Projektu Riese. Co kryje się pod tą nazwą? Projekt Riese miał być środkiem zaradczym III Rzeszy na narastające naloty aliantów na jej terytorium, co niekorzystnie wpływało na ciągłość produkcji, zwłaszcza tej zbrojeniowej, nazistowskich Niemiec. Dygnitarze tego kraju zdecydowali o przeniesieniu najważniejszych gałęzi produkcji wojennej właśnie w Góry Sowie, które uważano za względnie bezpieczne. Niemiecka Organizacja Todt podjęła się tam budowy gigantycznego ośrodka przemysłowego, zlokalizowanego głównie pod ziemią.

Rozmach prac budowlanych był na najwyższym wówczas światowym poziomie.  Wybudowano mnóstwo podziemnych bunkrów, korytarzy, całe hale produkcyjne. To tu produkowano część „cudownych broni” Hitlera, m.in. rakiety V1 i V2. Oczywiście nie mogło być mowy, aby muzeum Molke nie miało ich replik w swoim posiadaniu.

Atrapę rakiety V1, która dziś budzi podziw zwiedzających, wykonała kaliska firma Aura Metaloplastyka. Dlaczego akurat ona? Bo jak sama pisze na swojej stronie internetowej, z metalu zrobią wszystko. I nie są to czcze słowa. W tym roku z kaliszanie, za pośrednictwem naszego portalu, mogli śledzić poszczególne etapy jej produkcji. Kaliska rakieta V1 została wykonana w skali 1:1 i wiernie oddaje detale swego pierwowzoru . Właściciele kaliskiej firmy Bogdan i Przemysław Kaczmarczyk prywatnie są pasjonatami historii II wojny światowej z naciskiem na legendy związane Projektem Riese. Co roku jeżdżą w Góry Sowie i zgłębiają historię tego miejsca. Na potrzeby tych wypraw, zakupili nawet samochód terenowy, który gustownie przerobili i jak zaznaczają, teraz będą nim jeździć odkrywać nowe, nieznane miejsca. Do wykonania wiernej atrapy V1, podeszli więc ambicjonalnie. - Atrapa rakiety V1, zbudowana przez Aura Metaloplastyka, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Ludzie chętnie robią sobie przy niej zdjęcia. Rakieta ustawiona jest na specjalnych szynach i można ją oglądać przez cały rok – mówi Adam Gadacz z muzeum Molke.

Wykonana w Kaliszu atrapa budzi duże zainteresowanie turystów

Kaliską V1 można na co dzień oglądać na terenie Obiektu Włodarz w Górach Sowich w Jugowicach. Aura Metaloplastyka nie wyklucza wykonania replik wszystkich tajnych broni Hitlera na potrzeby muzeum Molke, w tym również „latającego spodka” V7.

Tomasz Dalinkiewicz, fot. Muzeum Molke

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany