Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Rena, Konrad

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Szukali szczątków niemieckich żołnierzy ZDJĘCIA

O czterech poległych niemieckich żołnierzach, zakopanych w leju po bombie, wie cała wieś. Do niedawna żył człowiek, który własnoręcznie ich tam zawlókł i zakopał. We wtorek kaliskie stowarzyszenie „Denar” oraz poznańska Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, przeprowadzili prace sondażowe, mające na celu zweryfikowanie tych informacji.

Porwity to wieś leżąca około 10 kilometrów od Kalisza, administracyjnie podlegająca pod gminę Opatówek. Malowniczy krajobraz i cisza sprawiają, że chciałoby się tu zamieszkać. Jednak nie zawsze było tu spokojnie. W styczniu 1945, tak samo jak w wielu miejscach Polski, tak i tu rozgorzały walki wojsk radzieckich z cofającymi się Niemcami. - Dwa lata temu, jeżdżąc i zbierając informacje o toczących się w tej okolicy walkach, natknęliśmy się na nieżyjącego już Józefa Knopa, który był świadkiem tamtych dni. W 1945 roku dostał polecenie od żołnierzy rosyjskich, którzy walczyli w tym miejscu, aby z pobliskich pól sprzątnąć poległych czterech żołnierzy niemieckich i pochować ich w leju, który tu znajdował się po bombie – mówi Robert Wiewiórowski ze stowarzyszenia „Denar”.

„Denar” poinformował o tym fakcie Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, która od 10 lat zajmuje się ekshumacjami niemieckich żołnierzy, poległych w czasie II wojny światowej na terenie Polski. Po ekshumacji, szczątki żołnierzy są przenoszone na cmentarze wojenne zlokalizowane w Polsce. Trzynaście takich nekropolii jest na utrzymaniu Niemiec. Zdarzają się nieliczne przypadki, kiedy to rodziny poległych sprowadzają szczątki do swojego kraju. - Oprócz pochówku chodzi również o to, aby tych ludzi odnaleźć, bo oni w większości są zaginieni na wojnie. Jedynie znana jest rodzinom przybliżona lokalizacja tych grobów. W momencie kiedy my taki grób otwieramy, naszym obowiązkiem jest wykonanie prac w sposób tak precyzyjny, żeby podjąć i odpowiednio udokumentować wszystkie drobne przedmioty mogące pomóc w identyfikacji takiego żołnierza – mówi Adam Białas z Pracowni POMOST.

Aby rozpocząć tego typu prace, poznańska firma musi ubiegać się o liczne zezwolenia. Samo przekopywanie terenu trwa od jednego do kilku dni. Zdarza się, że POMOST podejmuje się prac nad jedną mogiłą. Ważne jest, aby informacja była w miarę pewna, najlepiej potwierdzona przez kilka osób.

Niestety w Porwitach nie udało się potwierdzić historii powtarzanej przez wielu ludzi, w tym naocznych świadków. Przekopano spory terenu, który został wskazany. - Mimo że wykonujemy te prace na zlecenia rodzin, których nawet nigdy nie spotykamy, czasem jedynie widzimy ich na pogrzebach, to jest to nasza pasja i misja. Staramy się to wykonywać dobrze, a dobrze to znaczy z efektem. Problemem w naszej pracy jest to, że szukamy grobów, których nie ma na powierzchni, ani zaznaczonych. Istnieją jedynie w ludzkiej pamięci. Czasem zdarza się, że po wielu godzinach pracy, rozmów z ludźmi i poszukiwaniach w archiwach, nie ma efektu. Jest to wówczas oczywiście rozczarowanie i zmęczenie, że ta praca poniekąd poszła na marne. Dobrze kiedy to sukces wieńczy dzieło, a nie tylko wyrównana ziemia – dodaje Adam Białas z POMOSTU.

Najwyraźniej żołnierze niemieccy polegli w Porwitach, zostaną w tej wsi na zawsze.

Tomasz Dalinkiewiicz fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany