Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Rena, Konrad

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Wielkopolski wieniec dożynkowy w pochodzie prezydenckim, ale bez nagrody

Dożynkowy Wieniec Wielkopolski można było podziwiać w reprezentacyjnym pochodzie przygotowanym dla pary prezydenckiej podczas niedzielnego Święta Plonów w Spale. Korona z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i warzyw upleciona przez Piotra i Marię Barańczaków pod opieką Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, brała też udział w corocznym konkursie, ale tym razem dziełu z naszego województwa zabrakło szczęścia.

Zwycięski wieniec z Gęsiej Wólki (Lubelskie). Fot. Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta RP

W czasie Prezydenckich Dożynek w Spale każde województwo prezentuje swój wieniec. I każde liczy na zwycięstwo. Już w sobotę korony podziwiała Agata Kornhauser – Duda. Pierwsza Dama stwierdziła, że jury ma trudne zadanie, dlatego cieszy się, że sama nie musi wskazać tego najpiękniejszego wieńca, bo trudno zdecydować, który zasługuje na laur zwycięzcy.

Komisja oceniająca wieńce uznała, że w tym roku najpiękniejszy zaprezentowało województwo dolnośląskie. Reprezentujące Wielkopolskę dzieło autorstwa Piotra i Marii Barańczaków, chociaż wróciło bez nagrody, cieszyło się uznaniem uczestników dożynek, którzy odwiedzali stoiska poszczególnych województw. Wieniec można było także zobaczyć w grupie tych, które wzięły udział w pochodzie przygotowanym dla pary prezydenckiej.  Koronę prezentowała grupa na czele z Kapelą z Kociny.  

Wielkopolskie wieńce od lat przygotowuje małżeństwo Piotra i Marii Barańczaków ze Wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Pierwszy raz ich tegoroczne plecenie można było zobaczyć w Liskowie, podczas Wielkopolsko-Diecezjalnych Dożynek.

Swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca wykorzystano - w różnych splotach i proporcjach - kłosy pięciu zbóż (pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i owsa) oraz len, jarzębinę i kwiaty.  Dominuje wykorzystanie  pszenicy. Wieniec posiada sześć ramion, wykonanych na zewnątrz z kłosów pszenicy, a od środka - z pszenżyta. Centralnie, wewnątrz wieńca, znajduje się para żniwiarzy – żniwiarz z kosą i żniwiarka trzymająca snopek zbóż.  Figury żniwiarzy wykonane są ze słomy, wzmocnione naturalnym sznurkiem, a u ich podstawy umieszczone są wiązanki owsa. Wokół żniwiarzy i ramion wieńca porozmieszczane są wiązanki pszenicy i pszenżyta, udekorowane lnem i kwiatami zatrwianu. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się także elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy. Wieniec wieńczy korona z kłosów pszenicy, nawiązująca kształtem, wykonaniem i dekoracjami do podstawy wieńca. Centralnym punktem korony jest krzyż z promieniami wykonany z prasowanej słomy.

Wieniec reprezentujący Wielkopolskę

Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz piąty powierzył organizację tego projektu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wieniec dożynkowy z Wielkopolski w latach 2012, 2013 i 2015 otrzymał wyróżnienie, natomiast w roku 2014 - prestiżową drugą nagrodę. Wyjazd na tegoroczne Dożynki w Spale koordynowała z ramienia CKiS Agata Nowakowska-Dybka.

Prezydenckie Dożynki w Spale pierwszy raz odbyły się w 1927 roku z inicjatywy Ignacego Mościckiego. Po wojnie, na długie lata o obchodach Święta Plonów w tym miejscu zapomniano. Tradycję 16 lat temu przywrócił Aleksander Kwaśniewski.

AW, CKiS w Kaliszu,Grzegorz Jakubowski/KPRP  

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany