sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Aniela, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Wojenne ślady i kaczka pod truskawką - tym Sulisławice zachwyciły Wielkopolskę ZDJĘCIA

Czy niewielkie, a do tego miejskie sołectwo może być miejscem interesującym turystycznie i kulinarnie? Kaliskie Sulisławice udowodniły, że jak najbardziej. W konkursie „Jeden dzień w Sołectwie – przyroda, kultura i tradycja” zaprosiły na poszukiwania wojennych śladów we wsi, a po tej wędrówce na kulinarną ucztę, w której dominowała kaczka otoczona truskawkami, z których miejscowość słynie. I tym zaskarbiły sobie przychylność jury, zdobywając pierwsze miejsce. A konkurencja była ogromna.

W konkursie wzięło udział ponad 100 sołectw ze wszystkich zakątków Wielkopolski. Uczestnicy musieli przygotować projekt zawierający propozycję aktywnego spędzenia jednego dnia na terenie własnego sołectwa wraz z propozycją tradycyjnej potrawy kuchni regionalnej w postaci przystawki oraz drugiego dania na ciepło z kaczki. Karolina Sadowska, sołtys Sulisławic zaproponowała spacer wojennym tropem. - Zbierzemy się przy figurce. Będzie przewodnik i krok po kroku będziemy przechodzili przez najważniejsze obszary naszego sołectwa. Począwszy od miejsca, gdzie figura była przechowywana w czasie II wojny światowej pod najstarszą chałupę w Sulisławicach, poprzez naszą kaliska linię Maginota, bo na terenie Sulisławic są schrony bojowe z okresu wojny. Skończymy w miejscu, gdzie w czasie wojny było lotnisko, więzienie jenieckie, a także posterunek. Spacer oczywiście się odbędzie. Wiosną – zapewnia autorka.

Propozycja tak spodobała się jurorom, że mieszkańcy sołectwa zostali zaproszeni do drugiego etapu. W czwartek w Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu musieli przygotować zaproponowane przez siebie potrawy. – Była to „Przystawka po sulisławicku” oraz „Kaczka pod truskawką”, która jest symbolem naszego sołectwa – wyjaśnia Karolina Sadowska, sołtys Sulisławic. - Obie nasze potrawy spotkały się z dużym uznaniem zarówno wśród członków komisji oceniającej, jak i wśród pozostałych uczestników konkursu.

Do finału weszło 30 najlepszych projektów. Sulisławice w Poznaniu reprezentowali:  Karolina Sadowska, Justyna Bijak, Martyna Wytwer, Marcin Król, Łukasz Bijak.

Konkurs pt. „Jeden dzień w Sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”, zorganizowały: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Nagroda główna w wysokości 7 000 zł zasili budżet sołectwa, które już w ubiegłym roku znalazło się w finale tego konkursu. Wtedy Sulisławice zajęły 9. miejsce dostały 2 000 zł, które przeznaczono na zakup namiotu. Tegoroczna nagrodę przeznaczą na ten sam cel, ale namiot, który używany będzie przy różnego rodzaju sołeckich imprezach będzie znacznie większy.

AW, Karolina Sadowska

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz