Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Dyrektor galerii Tarasina rezygnuje

Po niespełna dwóch latach, Małgorzata Kazimierczak rezygnuje z funkcji dyrektora Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Powód to brak pomysłu obecnych władz miasta na rozwój tej placówki. Dlatego Małgorzata Kazimierczak postanowiła realizować swoje ambicje gdzie indziej.   

Nowa dyrektor Galerii została wyłoniona w drodze konkursu w marcu 2014 r. Do Kalisza przyszła z Krakowa, a jednym z powodów, dla którego zdecydowała się na kontynuowanie kariery właśnie w naszym mieście były plany ówczesnych władz miasta związane z rozwojem Galerii. Placówka miała m.in. zmienić siedzibę na bardziej przestronną i nowoczesną, zlokalizowaną na terenie dworca PKP, który niedawno przeszedł kapitalny remont. Pod te zamierzenia Małgorzata Kazimierczak przedstawiła w konkursie swoją wizję zarządzania placówką. Nowi włodarze Kalisza zrezygnowali jednak z pomysłu poprzedników. Jak mówi odchodząca dyrektor, nie mają też żadnej alternatywy.

- W ciągu nieco ponad półtora roku udało się nam odbrązowić wizerunek Galerii, własnymi siłami wyremontować ją, zakupić potrzebny sprzęt, stworzyć miejsce, do którego kaliszanie chętnie przychodzą i o którym pisze się w mediach branżowych. Wciąż jednak kaliska Galeria jest galerią o najmniejszej powierzchni w Polsce (78 m2), najniższym budżecie (w 2016 r. 418 tys.) i najmniejszym zespole (4.9 etatu). To nie wystarczy, aby w XXI w. pokazywać kaliszanom sztukę na najwyższym poziomie – powiedziała portalowi faktykaliskie.pl Małgorzata Kazimierczak.

Dlatego zdecydowała się odejść. 31 grudnia ub.r. złożyła na ręce prezydenta miasta prośbę o odwołanie jej ze stanowiska. - Była to trudna decyzja, głównie ze względu na zespół, który stworzyłam niemal od podstaw - przyznaje. - Nie chcąc jednak rezygnować z realizowania własnych ambicji, zdecydowałam zmienić miejsce pracy na Akademię Sztuki w Szczecinie. Mam nadzieję, że kolejny dyrektor będzie kontynuował program wypracowany przez cały zespół i że władze znajdą dla Galerii miejsce godne 100-tysięcznego miasta. Życzę tego wszystkim kaliszanom - dodaje.

Małgorzata Kaźmierczak (ur. 1979 w Krakowie) to doktor historii, redaktorka i tłumaczka anglojęzycznego portalu http://livinggallery.info, w latach 2010-2014 sekretarz redakcji pisma „Sztuka i Dokumentacja”. Autorka wielu tekstów o sztuce publikowanych w Gazecie Wyborczej, a także czasopismach Obieg, Exit, Opcje, Fragile, Livinggallery.info. W latach 2006-2012 prezeska zarządu Fundacji Promocji Sztuki Performance "Kesher". Od 1996 współorganizatorka, a od 2004 niezależna kuratorka wydarzeń artystycznych. 

MIK, fot. arch. 

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany