Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Jak uczcimy odzyskanie niepodległości w Kaliszu?

Uroczystości na Głównym Rynku, koncerty pieśni patriotycznych i rajdy rowerowe – w taki sposób kaliszanie będą mogli spędzić Święto Niepodległości. Natomiast już dzisiaj dzień odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, przypominali uczniowie wszystkich kaliskich szkół podczas szkolnych akademii.   

Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę było procesem stopniowym, a data Święta Niepodległości jest symboliczna i umowna. Przyjęło się, że to 11 listopada, bowiem właśnie wtedy Rada Regencyjna przekazała władzę w ręce komendanta Józefa Piłsudskiego, który został naczelnikiem państwa. Tego dnia Niemcy skapitulowały, a nasz naród uświadomił sobie, że odzyskał wolność. - To było święto tych Polaków, którzy tego doczekali, którzy dożyli, ale też święto tych, którzy przez 123 lata zabiegali o niepodległość. Podejrzewam, że w dzisiejszych czasach trudno jest nam sobie wyobrazić, co czuli bohaterowie tamtych dni – mówi Anna Narewska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu i nauczyciel historii.

Od lat pamięć o tych bohaterach czcimy podczas uroczystości miejskich na Głównym Rynku, czy na koncertach pieśni patriotycznych. Na dzień przed dniem wolnym od szkoły, uczniowie kaliskich placówek wzięli udział w akademiach patriotycznych. - Gdyby nie odzyskanie niepodległości, to nie byłoby nas tutaj i nie bylibyśmy takim państwem, jakim jesteśmy. Nie mielibyśmy swojej kultury i języka – mówi Wiktor, uczeń III LO w Kaliszu. - Powinniśmy uczcić pamięć naszych przodków za to, że zapracowali na kraj, w którym żyjemy. Powinniśmy celebrować ten dzień – dodaje jego kolega Kamil.

W przeddzień święta, 11 listopada uczcili m.in. uczniowie III LO w Kaliszu

Bo kultywowanie tradycji niepodległościowych jest niezwykle ważne, aby nie zagubić swojej tożsamości.  11 listopada mamy ku temu okazję podczas oficjalnych uroczystości, które odbędą się na Głównym Rynku o godzinie 10.00. Zaraz po nich spod kaliskiego ratusza w rowerowy Rajd Niepodległości ruszą cykliści z Klubu Turystyki Kolarskiej Cyklista. Uczestnicy rajdu przejadą w miejsca poświęcone historii niepodległej Polski. Udadzą się m.in. do Parku Miejskiego, Boczkowa i Jedlca. Trasa liczy 45 km.

 

Natomiast o 12.00 z Głównego Rynku wzruszy druga grupa rowerzystów. Stowarzyszenie Rowerem do Nowoczesności zachęca do pokonania nieco krótszej trasy, która przebiegać będzie ulicami Kalisza. 97. rocznicę odzyskania niepodległości można spędzić również, maszerując z kijkami. Marsz Nordic Walking wystartuje o godz. 11.11. sprzed obelisku czynu legionowego przy ul Serbinowskiej (obok IV LO). Natomiast miłośnicy pieśni patriotycznych mają szansę posłuchać ich podczas IV Koncertu Pieśni o Polsce „Jej Oblicze” zorganizowanego przez fundację „Mocni Miłości”. Zorganizowany zostanie dwa razy: dzisiaj tj. we wtorek o godz. 19.15 w kościele pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Szewskiej 1 i w środę o godzinie 19.00 w Katedrze Kaliskiej.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany