Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Adrianna, Pakosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Fałszywe 100-złotówki krążą po Kaliszu

Uwaga! W mieście pojawiły się sfałszowane banknoty. Od początku roku kaliska policja otrzymała zgłoszenia o 13 takich przypadkach.

To banknoty 100-złotowe, należące do najczęściej podrabianych (obok 20- i 50-złotowych). – Rzeczywiście, od stycznia zaczęły się u nas pojawiać fałszywe 100-złotówki. Informacje otrzymujemy najczęściej od centrów rozliczeniowych, do których trafiają tzw. wrzutki z utargiem. W jednym przypadku fałszywy banknot zauważyła osoba, która po zamknięciu sklepu przeliczała pieniądze - mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Banknoty, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości przekazywane są do NBP, który wydaje ekspertyzę i przesyła ją policji. Wówczas wszczynane jest śledztwo. Fałszowanie banknotów traktowane jest jako zbrodnia, która zagrożona jest karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Puszczenie w obieg pieniądza sfałszowanego podlega karze od 1 roku do 10 lat więzienia.

Na co zwrócić uwagę?

Jak podkreśla asp. Anna Jaworska-Wojnicz, większość z nas w ogóle nie przygląda się banknotom podczas dokonywania transakcji płatniczych. – A wystarczy czasem spojrzeć, czy mają np. pasek lub hologram. To takie podstawowe rzeczy, które mogą uchronić nas przed przyjęciem takiego banknotu – mówi rzeczniczka kaliskiej policji.

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia papieru, z którego zostały wykonane pieniądze. Łatwo rozróżnimy, czy papier nie jest zbyt sztywny lub zbyt wiotki w porównaniu do banknotów, których zazwyczaj dotykamy. Oryginał będzie wydawał także charakterystyczny, „szeleszczący” dźwięk.

Następnie sprawdzamy znak wodny (to wizerunek władcy widoczny pod światło oraz cyfrowe oznaczenie nominału „100”), a palcami powierzchnię banknotu. Powinniśmy bez problemu wyczuć nieznaczne wypukłości, a konkretnie na: portrecie władcy, godle i wszystkich napisach (np. „Narodowy Bank Polski”, nominał danego banknotu).

Kolejny dowód na oryginalność to nitka zabezpieczająca. Kiedy mamy przed oczami przednią część banknotu i spojrzymy pod światło, to po lewej stronie powinniśmy zobaczyć nitkę, a na niej malutkie cyferki, oznaczające nominał.

Po prawej stronie od portretu władcy zobaczymy rozetę. Jeśli poruszamy banknotem w ręce, to zobaczymy, że zmienia ona kolor, mieni się. To kolejny dowód na autentyczność gotówki.

Co zrobić z fałszywym banknotem?

Jeżeli mamy podejrzenia, że banknot w naszym portfelu różni się od pozostałych, możemy sprawdzić to w banku. Nic nam za to nie grozi, ale nie odzyskamy równowartości banknotu.

A co zrobić, gdy chcemy zapłacić w sklepie, a sprzedawca powie, że nasze pieniądze to falsyfikat? Jeśli nie mieliśmy świadomości, że posiadamy podróbkę, to nie poniesiemy żadnej kary. Sprzedawca ma jednak obowiązek wezwać policję. Banknot zostanie zatrzymany, a my musimy się liczyć z przesłuchaniem przez policję. Chodzi o ustalenie, skąd mogła pochodzić fałszywa gotówka. Ona sama nam oczywiście przepada.

MIK, fot. pixabay, NBP

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/