Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Daria, Prosimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Kryminalne

Fikcyjnie sprzedawali srebro, chcieli wyłudzić milionowy VAT

Fikcyjnie handlując granulatem srebra, chcieli wyłudzić podatek VAT. I pomysł w teorii był niezły, ale w praktyce okazało się, że próba odzyskania prawie 2 milionów złotych, którą podjął mieszkaniec powiatu kaliskiego, członek przestępczej grupy, nie uszła uwadze Urzędu Skarbowego. Tak wpadło w sumie 9 osób. Za oszustwo grozi im nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Cecylia Majchrzak

Plan był prosty. W 2012 roku na Cyprze powstała fikcyjna spółka należąca do mózgu całej operacji, Polaka mieszkającego w Niemczech. Wspólnicy sprzedawali jej – tylko na papierze - granulat srebra. Jedną z osób, która wystawiała lewe faktury i chciała odzyskać VAT był 58-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego. Mężczyzna w 2013 roku wystąpił do Urzędu Skarbowego o zwrot 1 miliona 700 tysięcy złotych. - Wniósł o zwrot podatku VAT z tego względu, ze nastąpiło wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie tego towaru – mówi Cecylia Majchrzak, zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. – Według mężczyzny ten towar został sprzedany do spółki cypryjskiej. Oczywiście tylko na papierze.

Dokumenty wzbudziły podejrzenia Urzędu Skarbowego. Sprawa została zgłoszona prokuraturze. Śledczy, po nitce do kłębka, wpadli na trop 9-osobowej grupy zamieszanej w proceder, w tym na organizatora, czyli 59-letniego Polaka od lat mieszkającego w Niemczech. Mężczyzna usłyszał zarzuty zorganizowania grupy przestępczej. Pozostali, w tym 2 kobiety i mieszkaniec powiatu kaliskiego o kryminalnej przeszłości, usiłowania oszustwa.

AW, zdjęcie autor

Banner srodek P

3 kolumny P

Kategorie -zakładki

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany