Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Rośnie liczba spraw o znęcanie się nad zwierzętami. Najwięcej przypadków w Kaliszu

Opinia biegłego będzie decydująca w sprawie postawienia zarzutów znęcania się nad norkami na fermie pod Ostrowem Wielkopolskim. W ubiegłym roku internet obiegło nagranie, na którym widać, w jaki sposób traktowane są zwierzęta przeznaczone na futra. Tego typu spraw pojawia się w prokuraturze coraz więcej i zazwyczaj dotyczą domowych pupilów. W ubiegłym roku śledczy zajmowali się 50 takimi zgłoszeniami.

Szokujące nagranie, które w listopadzie ubiegłego roku umieściło na swojej stronie Stowarzyszenie Otwarte Klatki, zostało wykonane na fermie norek w Masanowie. Nagranie powstawało dwa miesiące i pokazuje, jak traktowane są zwierzęta hodowane pod Ostrowem Wielkopolskim przez holenderską firmę – jedną z największych tego typu na świecie. Nagranie trafiło do prokuratury, która wszczęła śledztwo. Przesłuchano pracowników i obejrzano ponad 200 godzin nagrań. Cały materiał został przekazany biegłemu z zakresu medycyny weterynaryjnej. - Od jego oceny będzie zależało, czy zostaną postawione zarzuty znęcania się nad zwierzętami oraz kto je usłyszy – wyjaśnia Zbigniew Raczak, komendant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Opinia powinna być znana jeszcze w kwietniu.

Przypadków znęcania się nad zwierzętami, choć może nie na tak wielką skalę, jest coraz więcej. W ubiegłym roku prokuratura prowadziła 50 takich spraw. Najwięcej, bo aż 12, dotyczyło Kalisza. Jednak zaledwie 11 osób usłyszało zarzuty. Jak wyjaśnia Maciej Meller, rzecznik Prokuratury Okręgowej, wszystko z braku materiału dowodowego. – Niektóre sprawy są zgłaszane po fakcie, gdy dochodzi do najtragiczniejszych wypadków, czyli śmierci zwierzęcia i nie ma możliwości przeprowadzenia badań. Policja i prokuratura z całą stanowczością podejmują działania przy takich zgłoszeniach, ale ważne są też zachowania społeczeństwa. Ludzi zgłaszających podejrzenia, że ktoś znęca się nad zwierzęciem trzeba uczulić, aby umieli wskazać, gdzie miało to miejsce, na czym polegało i kto się tego dopuścił. Ważne jest też zabezpieczenie materiału dowodowego – mówi prokurator.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy znęcania się nad psami czy kotami, ale zdarzają się także zwierzęta gospodarcze konie i krowy.  

AW, zdjęcie arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany