Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Miła, Dobiegniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Sprawa burmistrz Nowych Skalmierzyc w prokuraturze. Ruszyło śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie mobbingu, którego miała dopuścić się Bożena Budzik, burmistrz Nowych Skalmierzyc. Zawiadomienie złożyła Państwowa Inspekcja Pracy, której poskarżyło się 48 pracowników na prawie 60 zatrudnionych w urzędzie. Od kilku są przesłuchiwani w charakterze świadków. Bożenie Budzik może grozić nawet 5 lat więzienia.

Afera w skalmierzyckim urzędzie wybuchła pod koniec roku. Według zdecydowanej większości pracowników Bożeny Budzik, przełożona zarzucała im romanse, wytykała kobietom, że malują usta i farbują włosy, twierdziła, że „się nie szanują”. Podczas październikowego spotkania z pracownikami, które przelało czarę goryczy, miała porównać urząd do domu publicznego. Urzędnicy twierdzą, że padały takie stwierdzenia jak: „Samiec to samiec, ale kobieta będzie przeze mnie gnębiona, to kobieta będzie zwolniona” czy „Już były takie przypadki w urzędzie, że kobiety się nie szanowały i pracę straciły, że były z tego nawet dzieci… Jak się komuś nie podoba atmosfera pracy w urzędzie, można się zwolnić, czekam na wypowiedzenie jutro”. Burmistrz miała również zaproponować wprowadzenie przysięgi dla nowych pracowników, że nie będą mieli romansu (więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Odmówiła podpisania protokołu

Pod koniec ub.r. kontrolę w urzędzie przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy, której poskarżyli się pracownicy. Sama burmistrz odmówiła podpisania protokołu, twierdząc, że nie zgadza się z ustaleniami ostrowskich inspektorów. To nie stanęło jednak na przeszkodzie, by powiadomić organa ścigania. Sprawa trafiła do kępińskiej prokuratury, by uniknąć ewentualnych zarzutów o stronniczość. - Prokuratura Rejonowa w Kępnie prowadzi śledztwo polegające na niedopełnieniu obowiązków służbowych i przekroczeniu uprawnień w postaci złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy oraz nękania pracowników Urzędu Miasta i Gminy przez ich przełożonego Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce poprzez stosowanie mobbingu pod postacią wywoływania u pracowników zaniżonej oceny przydatności zawodowej, poniżania, ośmieszania i niezasadnego eliminowania z zespołu współpracowników co godziło w prawa w/w osób – informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. -Postępowanie zainicjowane zostało przekazaniem 2 zawiadomień –Państwowej Inspekcji Pracy Oddziału w Ostrowie Wlkp. oraz posła na Sejm RP Jana Mosińskiego.

Obecnie trwa gromadzenie materiału i przesłuchania świadków. Jest ich kilkudziesięciu, a odległość powoduje określone problemy logistyczne, dlatego śledztwo zapewne trochę potrwa. Dopiero na końcu przesłuchana zostanie sama zainteresowana. - Do chwili obecnej czynności z udziałem burmistrz nie były przeprowadzone, co podyktowane jest koniecznością zgromadzeniu materiałów postępowania w postaci realizacji wpierw zaplanowanych czynności procesowych – przesłuchań świadków – dodaje prokurator Maciej Meler.

Nie usłyszała zarzutów

W tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Jeśli jednak Bożena Budzik je usłyszy, może jej grozić nawet 5 lat więzienia. Mówi o tym art. 207 par 1 Kodeksu karnego: „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pozostałe dwa przestępstwa, pod kątem których prowadzone jest śledztwo zagrożone są karą do 2 i do 3 lat pozbawienia wolności.

MIK, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Opieka nad zwierzetami domowymi Kalisz

20.01.18
Witam oferuje opiekę nad zwierzakiem domowym(każdym domowym pies,kot,świnka morska itd ) na czas...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany