Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 grudzień 2017 Godzina:
imieniny: Julia, Waldemar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Tajemnicza śmierć młodych Polaków we Francji. Co ustaliła prokuratura?

Kto zabił 22-letniego Szymona i dlaczego jego przyjaciel Mateusz popełnił samobójstwo? Czy obie te tragedie mają ze sobą związek? Francuscy i polscy śledczy nadal próbują rozwikłać zagadkową śmierć dwóch młodych mężczyzn, którzy z gminy Blizanów wyjechali do Francji za chlebem i tam zginęli. Zgromadzony w tej sprawie materiał liczy 600 stron.

Ostatnie zdjęcie, jakie - prawdopodobnie na kilka godzin przed tragedią - wrzucili do sieci Szymon i Mateusz

Od dramatycznych wydarzeń w La Seyne sur Mer na południu Francji minęło ponad pół roku, a w sprawie nadal niewiele wiadomo. Jak tłumaczy prokuratura, która niezależnie o strony francuskiej prowadzi własne śledztwo, ze swej strony wykonała już wszystkie możliwe czynności. - Na dotychczasowym etapie przeprowadzono przesłuchania świadków, sekcje zwłok oraz wykonano badania toksykologiczne. Aktualnie nadal trwa tłumaczenie materiałów z postępowania przekazanego przez stronę francuską w ramach pomocy prawnej – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Powołany przez prokuratora tłumacz przysięgły dokonał tłumaczenie około 300 stron dokumentów z ogólnej liczny około 600. Zgodnie z ustaleniami z tłumaczem zakłada się, że zakończenie tłumaczenie nastąpi do końca października b.r.

Swoich śledztw nie zamknęła również francuska prokuratura. - Postępowanie prowadzone przez stronę francuską nadal pozostaje w toku. W momencie przekazywania materiałów strona francuska oczekiwała na wyniki badań DNA zabezpieczonych śladów kryminalistycznych – mówi Maciej Meler. - W sprawie konieczne jest ponowienie wniosku o pomoc prawną do strony francuskiej w postaci przesłania ekspertyz zleconych przez nią badań śladów DNA, które nie były sporządzone w chwili przekazywania materiałów w lipcu 2017 r. W przypadku wykonania wszystkich tych czynności oba postępowania powinny zakończyć się jeszcze w bieżącym roku.

Co wydarzyło się w mieszkaniu?

Nad czym pracują obie prokuratury? Przede wszystkim próbują wyjaśnić, kto i dlaczego zamordował Szymona, dlaczego jego kolega popełnił samobójstwo oraz czy obie te tragedie mają ze sobą związek. Przypomnijmy, 22-letni Szymon K. oraz jego rówieśnik Mateusz K. – obaj z gminy Blizanów w powiecie kaliskim, wyjechali do pracy w La Seyne sur Mer we Francji. Mieli rozpocząć ją w poniedziałek, 20 marca. W niedzielę wieczorem wrzucili na portal społecznościowy wspólne zdjęcie i post „Podbijamy Lazur”. Na fotografii są uśmiechnięci i zadowoleni. Już w następnych godzinach po tej aktywności w wynajmowanym przez nich mieszkaniu rozegrał się dramat.

Rano, 20 marca polscy robotnicy mieszkający w tym samym bloku zauważyli wypływającą spod drzwi sąsiadów krew. W mieszkaniu znaleziono ciało Szymona M. Jak wykazała sekcja zwłok, zginął od pojedynczego ciosu zadanego ostrym narzędziem.

Mateusz z kolei przepadł jak kamień w wodę. Znaleziono jego dokumenty i telefon komórkowy, ale po nim samym słuch zaginął. Aż do 29 marca br., kiedy to ze zbiornika wodnego w tej samej miejscowości wyłowiono zwłoki młodego mężczyzny. Badania DNA potwierdziły, że to 22-letni Mateusz K. Prokuratura prowadzi tę sprawę pod kątem samobójstwa.

Mateusz i Szymon pochodzą z gminy Blizanów. Razem chodzili do szkoły, znali się od lat. Mateusz często wyjeżdżał do Francji do pracy. Dla Szymona był to pierwszy taki wyjazd.

MIK, fot. arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Grudzień 2017

27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy w Kaliszu powinna powstać strzelnica otwarta dla wszystkich?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Seat Ibiza 5drzwi 1.4benzyna 2006/2007

09.12.17
Witam Posiadam na sprzedaż bardzo ładnie utrzymaną Ibizę. Więcej informacji:...

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

09.12.17
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

SPRZEDAM MIESZKANIE 80M2- OSIEDLE DOBRZEC

08.12.17
<p>Sprzedam mieszkanie własnościowe 80m2 w bloku z cegły,kuchnia z jadalnią, duże pokoje,...
Polecane

serwisant maszyn

05.12.17
FHU MIWA, przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym, w związku z rozwojem firmy,...
Polecane

Remontowe usługi

03.12.17
Prowadzimy działalność w zakresie remontów oraz wykańczania wnętrz: - malowanie - szpachlowanie -...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany