Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Pamiątki po Wiłkomirskich będą dostępne w internecie

Powstaje wirtualne Muzeum Rodziny Wiłkomirskich. Zbiory dotyczące artystów zasłużonych dla polskiej kultury i związanych z Kaliszem będzie można oglądać w internecie najprawdopodobniej już od marca. On-line będzie można zobaczyć pamiątki po muzykach, ale przede wszystkim posłuchać ich kompozycji. Koordynatorką wirtualnego muzeum jest Elżbieta Piszczorowicz-Mondra.

Bezcenne dla polskiej kultury pamiątki po swoich przodkach przekazała w ubiegłym roku naszemu miastu profesor Wanda Wiłkomirska. Córka Alfreda Wiłkomirskiego podarowała kilkanaście portretów z początku XX wieku, książki, zapisy nutowe, różnego rodzaju zaproszenia oraz osobiste zapiski. Już niebawem wszystkie będzie można zobaczyć w Muzeum Rodziny Wiłkomirskich. To wspólny projekt: Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego im. A. Wiłkomirskiego, Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka i Stowarzyszenia Multi.Art. Muzeum powstaje w internecie i dzięki temu będzie dostępne dla wielbicieli tego niezwykłego artystycznego rodu na całym świecie.  

Część rodzinnych pamiątek Wanda Wiłkomirska (z lewej) przekazała Miastu w ubiegłym roku

- Rodzina Wiłkomirskich to jedyna taka rodzina w świecie muzyki, w której ojciec i jego pięcioro dzieci byli artystami najwyższej klasy – wyjaśnia koordynująca projekt Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, która w ubiegłym roku w imieniu władz miasta Kalisza odebrała od profesor Wandy Wiłkomirskiej pamiątki. – Wszyscy komponowali, występowali na scenach świata, byli pedagogami i dyrektorami filharmonii.

Obok rzeczy materialnych, na stronie wirtualnego muzeum będzie też można posłuchać nagrań – koncertów wykonywanych przez Wiłkomirskich oraz utworów przez nich skomponowanych. - Jak powiedział Józef Wiłkomirski, skarbem są nie mury, nie jego nuty, ale muzyka, która będzie z nich grana – dodaje Elżbieta Piszczorowicz-Mondra ze Stowarzyszenia Multi.Art.

Rodzina w latach 20. mieszkała w Kaliszu. Wanda Wiłkomirska, która przekazała Kaliszowi rodzinne pamiątki, jest Honorowym Obywatelem Miasta. Jej ojciec, Alfred Wiłkomirski patronuje Kaliskiemu Towarzystwu Muzycznego.

Muzeum ma ruszyć 6 marca. To nie jedyna gratka dla melomanów. Dokładnie w setną rocznicę pierwszego występu Tria Wiłkomirskich w Moskwie, w Kaliszu zagrają młodzi polscy muzycy, którzy wykonają ten sam repertuar, który wiek temu można było usłyszeć w stolicy Rosji.

 
AW, zdjęcie arch.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany