Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2019 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

Chcą zatrzymać młodych w Kaliszu. Konwencja wyborcza ugrupowania Piotra Kościelnego

Stowarzyszenie byłego wiceprezydenta Piotra Kościelnego „Kaliszanie” to kolejne ugrupowanie, które walczy o władzę w mieście. We wtorkowy wieczór na Scenie Kameralnej kaliskiego teatru odbyła się ich konwencja wyborcza.

- Czas na odważne decyzje – to zdanie wielokrotnie powtarzał Piotr Kościelny, lider „Kaliszan” i kandydat tego Stowarzyszenia na prezydenta miasta. Najważniejszym punktem programu wyborczego ugrupowania jest zatrzymanie młodych ludzi w Kaliszu. - Jedną z propozycji, którą w tym miejscu chcielibyśmy złożyć i ja jako kandydat na prezydenta chciałbym zaproponować mieszkańcom naszego miasta to przede wszystkim wprowadzenie po wyborach projektu, który dotyczyć będzie możliwości zakupu tanich działek miejskich przez młodych ludzi, młode małżeństwa. Tylko w ten sposób zamkniemy, przynajmniej częściowo, możliwość suburbanizacji kaliszan na okoliczne gminy – mówił Piotr Kościelny.

Kolejne pomysły Kościelnego to przede wszystkim utworzenie funduszu grantowego dla młodych przedsiębiorstw i, co powtarza każdy kandydat, – ściągnięcie do miasta inwestorów. Zdaniem Piotra Kościelnego przeszkodą w rozwoju gospodarczym Kalisza jest  „rozczłonkowanie” obecnych terenów inwestycyjnych.  - Mogę Państwu obiecać, a w zasadzie zapewnić, że pod moim przewodnictwem urzędnicy rozpoczną bardzo aktywną działalność, jeśli chodzi o scalanie gruntów, bo tu wiodąca rola należy do miasta, po to, żeby te tereny inwestycyjne stworzyć. Bez tego nie tylko nie ściągniemy do naszego miasta kolejnych inwestorów, ale również dojdzie do tego, że nie tylko za mieszkańcami naszego miasta do sąsiednich gmin odpływać będą podatki, ale to tam będą lokować się kaliskie zakłady pracy – przedstawiał Kościelny.

Kandydat „Kaliszan” mówił również o problemie braku miejsc parkingowych w centrum miasta. Piotr Kościelny chciałby, by duży parking, najlepiej podziemny, powstał na terenie obecnego targowiska przy Nowym Rynku. Kupcy mieliby przenieść się do zmodernizowanego targowiska przy ul. 3 Maja.

Najbliższym współpracownikiem Kościelnego i kandydatem na wiceprezydenta jest ekonomista, dr Artur Dembny, były radny Rady Miasta Kalisza z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dembny zaznaczał, że zależy im na odpolitycznieniu samorządu. - Zero polityki, zero polityków, tak by było najlepiej dla miasta. Chcemy dopuścić do rządzenia miastem ludzi nowych, ludzi młodych – mówił Artur Dembny.

Hasło, z którym Stowarzyszenie idzie po władzę brzmi: Siłą miasta są kaliszanie. Podczas konwencji zaprezentowano wszystkich kandydatów na radnych. - To ludzie o bardzo różnych profesjach, nauczyciele, byli samorządowcy, przedsiębiorcy, studenci, czy nawet uczniowie kaliskich szkół – wymieniał Kościelny. Na listach znaleźli się już nawet 18-latkowie.

***

Piotr Kościelny 4 lata temu do wyborów szedł razem z Grzegorzem Sapińskim pod szyldem stowarzyszenia „Wspólny Kalisz”.  Ugrupowanie wygrało wybory, a Piotr Kościelny został wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym za inwestycje. Jedną z jego najpoważniejszych decyzji był zakup nieczynnego basenu Delfin na Dobrzecu. Miasto wydało mln zł na przejęcie obiektu, którego, jak się później okazało, nie opłaca się remontować i nadaje się do rozbiórki. Sprawa trafiła do prokuratury i do dziś jest wyjaśniana.

Po niespełna dwóch latach od wyborów  „Wspólny Kalisz” rozpadł się. Jego troje radnych - Magdalena Spychalska, Małgorzata Zarzycka i Piotr Lisowski – założyło nowy Klub „Tak dla Kalisza”. We wrześniu 2016 roku Piotr Kościelny złożył dymisję ze stanowiska wiceprezydenta. Powodem miały być naciski radnych PiS, którzy zagrozili, że odejdą z koalicji, jeśli prezydent Sapiński nie odwoła Kościelnego. Mówiono nawet o szantażu: jeśli Kościelny zostałby na stanowisku, wówczas Kalisz miałby nie otrzymać milionów rządowego wsparcia potrzebnego między innymi na budowę obwodnicy miasta. Do tego dochodziły zarzuty radnych zarówno opozycyjnych jak i koalicyjnych o opóźnieniu w inwestycjach. Grzegorz Sapiński zaprzeczał, że miał naciski ze strony PiS-u, a dymisja Kościelnego było dla niego naturalnym efektem rozpadu Klubu Radnych Wspólnego Kalisza.

AG, fot. autor

 

poziomy 1

Slaider podstrony

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Czerwiec 2019

27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Peugeot 3008 15r ALLURE Solar Dach Navi Półskóra Alufelgi Parktronic

13.06.19
Peugeot 3008 w najbogatszej wersji ALLURE 1.6 ( Diesel ) 120KM 6-biegowy Rok prod 07/2015 kolor...

Kupię Prase WELGER AP52 AP61 Kostująca SKUP PRAS

20.06.19
Kupie zdecydowanie prasy kostkujące firmy WELGER o symbolu AP52 oraz AP61. Interesują mnie maszyny...

Wynajmę 2 pokojowe mieszkanie parter os Asnyk Kalisz

18.06.19
Wynajmę 2 pokojowe mieszanie w bloku na parterze na granicy osiedla Asnyka / Czaszki. Lokalizacja...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

12.06.19
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.