Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 maj 2018 Godzina:
imieniny: Imisława, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

MON chce budować strzelnice za 2 miliardy złotych. Partia Razem proponuje: wydajmy to na żłobki

Budujmy żłobki – to odpowiedź Partii Razem na pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które chce wybudować strzelnicę w każdym powiecie. Przedsięwzięcie ma kosztować 2 miliardy złotych. Razem mówi „nie” i przypomina, że większość miast boryka się z brakiem żłobków, dlatego proponuje, by tak ogromną kwotę przeznaczyć na najmłodszych, a nie naukę strzelania.

Ustawa złożona przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Sejmie została przyjęta. A to oznacza, że w 2018 roku MON będzie wspierać samorządy, które chcą budować strzelnice, będzie też wspomagać ich funkcjonowanie. - Nie widzimy sensu w zapoznawaniu dzieci z bronią, tworzeniu nowych klas mundurowych czy realizowania innych pomysłów Antoniego Macierewicza – mówi Konrad Nowacki z Partii Razem w Kaliszu.

I proponuje alternatywę. Zamiast strzelnic żłobki. Tych ciągle brakuje. Na opiekę może liczyć zaledwie 8% maluchów, które skończyły pierwszy rok życia. W Kaliszu są trzy takie placówki dla zaledwie pół tysiąca najmłodszych mieszkańców, czyli 10% potrzebujących. Dlatego Partia Razem mówi: wydajmy te 2 miliardy na żłobki i lepszą w nich opiekę. - Na ten moment mamy tak, że jedna opiekunka przypada na ośmioro dzieci. To są malutkie dzieci, więc wiadomo, ile potrzebują uwagi - mówi Beata Błażejczak-Kleczewska z kaliskich struktur Partii Razem. - Jeśli jest dziecko niepełnosprawne to na jedną opiekunkę przypada ich pięcioro. Chcemy, by na jedną opiekunkę przypadało pięcioro dzieci zdrowych, a jeśli jest dziecko niepełnosprawne to żeby było to troje dzieci. Wtedy jakość usług się polepszy, chcemy, by dzieci były dopilnowywane. Wtedy matki mogą iść i spokojnie pracować. 

A często, z braku miejsca w żłobku, zmuszane są do rezygnacji z pracy. Bez szansy powrotu w momencie, kiedy dziecko może już iść do przedszkola.

Akcji zbierania podpisów nie będzie, bo jak mówią członkowie Razem, te Prawo i Sprawiedliwość ma za nic. Pokazały to podpisy pod wnioskiem przeciwko reformie edukacji, które partia rządząca wrzuciła do niszczarki, przypomina Konrad Nowacki. - Będziemy budzić świadomość społeczeństwa. Pokazywać, że na takie rzeczy jak strzelnice są wydawane pieniądze i to duże pieniądze, bo 2 miliardy złotych, a na program Maluch Plus, również potrzebny, jest wydanych 450 milionów złotych, na drogi lokalne 800 milionów, a 2 miliardy na naukę strzelania nie wiadomo do czego potrzebną. Na wkładanie ludziom broni do ręki zamiast spełnianie podstawowych potrzeb społecznych.  

Pomysł Partii Razem to apel do samorządowców w całym kraju. Część już zapowiedziała, że nie jest zainteresowana wsparciem ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej i tworzeniem na swoim terenie strzelnic. Członkowie Razem mają nadzieję, że kolejni postąpią podobnie, także w Kaliszu, w którym od lat brak żłobków to jeden z poważniejszych problemów. Z MON-owskich strzelnic mają przede wszystkim korzystać klasy mundurowe i Wojska Obrony Terytorialnej.  

AW, fot. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany