Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

NIE dla reformy i szkoły ideologicznej

Platforma Obywatelska razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego będzie zbierać podpisy za przeprowadzeniem referendum dotyczącego reformy szkolnictwa. Według polityków PO pomysł likwidacji gimnazjów to nie tylko problem dotyczący nauczycieli, braku konkretnej podstawy programowej czy budynków, ale także samego programu, który tworzy Prawo i Sprawiedliwość. Według posła Mariusza Witczaka PiS chce edukować ludzi na swój obraz i podobieństwo.

Od lewej: radny PO Dariusz Grodziński i poseł Mariusz Witczak

Nauczyciele, którzy stracą pracę lub będą musieli się przekwalifikować. Do tego budynki i infrastruktura – sale gimnastyczne oraz wielofunkcyjne boiska przy szkołach, których budowa, według danych PO, pochłonęła 10 miliardów złotych z budżetów polskich samorządów. Według Platformy reforma sprawi, że nie tylko już wydane pieniądze będą wyrzucone w błoto, ale pojawią się kolejne niepotrzebne wydatki. A co gorsze część szkół zniknie. Także w Kaliszu, mówi Dariusz Grodziński, radny PO. - Rację bytu traci gimnazjum przy ul. Teatralnej i szkoła na ul. Polnej. Wiemy, że będą ogromne problemy ze szkołami na obrzeżach; mówię o Dobrzecu, Sulisławicach oraz Szczypiornie. Tam po prostu nie uda się wszystkich roczników pomieścić i trzeba będzie te szkoły dzielić. A jeśli chodzi o same odejścia nauczycieli może być tak, że w początkowym okresie będą oni przerzucani, ale też do czasu. A w przyszłości będą musieli zmienić zawód - podkreśla.

Radny od razu dodaje, że przez ostatnie 10 lat udało się stworzyć w mieście dobre warunki nauczania. – A teraz kaliska szkoła niszczona jest przez obecną koalicję. Nie przypominam sobie sytuacji, w której we wrześniu i październiku brakuje pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli, dlatego trzeba interwencyjnie zwiększać budżet oświaty kaliskiej o 4 miliony złotych. Tak było w ubiegłym roku. W tym budżet na szkoły jest mniejszy o 2 miliony. Kaliskie szkolnictwo jest niszczone przez samorząd, a teraz zostanie zaorane przez reformę – mówi Dariusz Grodziński.  

Inny problem to program nauczania. Poseł PO Mariusz Witczak dodaje, że reforma Prawa i Sprawiedliwości to nie tylko kosmetyka dotycząca budynków i klas. - Głębszym problemem jest na pewno przekształcanie szkół w szkoły dosyć zideologizowane. Już mieliśmy próbkę w różnych propozycjach podstaw programowych. I nie mamy wątpliwości, że cała koncepcja PiS, jeśli chodzi o przekształcanie polskiej szkoły, to zrobienie wszystkiego, by szkoły mogły kształcić człowieka na podobieństwo PiSu. I na to się zgodzić nie możemy - mówi.  

Witczak dodaje, że część samorządów zastanawia się nad sprzedażą budynków, w których do czerwca będą funkcjonować gimnazja. Dlatego w najbliższych kilku tygodniach PO razem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zacznie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum dotyczącym reformy polskiego szkolnictwa.

Projekt likwidujący gimnazja i wracający do systemu sprzed kilkunastu lat zatwierdzili posłowie PiS. Podpisał się pod nim także prezydent. Reforma ma wejść w życie 1 września tego roku. Trudno raczej uwierzyć, że dojdzie do referendum, a jeśli nawet, że to coś zmieni.

AW, zdjęcie autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany