Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

PSL proponuje: 1000 zł dla sołtysów i 500 zł dla druhów. PiS: to głupi pomysł

1000 złotych dla sołtysów i 500 złotych strażaków ochotników plus 20 złotych dodatku do emerytury dla tych drugich. Taką propozycję złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe, które mówi, że skoro można wspierać za gotowość do akcji członków Wojsk Obrony Terytorialnej, to tym bardziej w budżecie państwa powinny znaleźć się pieniądze dla formacji OSP, które działają od lat. Prawo i Sprawiedliwość odpowiada, że na takie wydatki pieniędzy nie ma.

Strażacy ochotnicy, za czynny udział w akcjach ratunkowych, mieliby dostawać po 20 złotych miesięcznie więcej do emerytury. Obok tego dodatku PSL proponuje także 500 złotych dla członków formacji. - Pewnie można powiedzieć, że to pomysły rodem z PIS-u, bo 500 plus to już znamy, ale w sytuacji kiedy za swoją gotowość pieniądze mają otrzymywać ochotnicy, którzy mają należeć do tworzonej przez ministra Macierewicza obrony terytorialnej, to myślę, że ochotnicy strażacy nie powinni być pominięci, a wręcz odwrotnie. Oni już od wielu lat pracują na rzecz lokalnych społeczności, często narażając swoje życie i zdrowie, by ratować innych – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i prezes PSL w powiecie Kaliskim.

Kolejna propozycja PSL dotyczy sołtysów. Projekt ma wzmocnić ich pozycję. Dodatkowo pełniący te funkcje mieliby dostawać wynagrodzenie. - Projekt, który przygotowało PSL ma za zadanie przede wszystkim uregulowanie kompetencji sołtysa i wzmocnienie ich roli – dodaje Krzysztof Grabowski. - Również poprzez takie dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych, bo ci ludzie często społecznie przepracowują wiele godzin dla swoich wsi. 

Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało w tej sprawie projekt obywatelski i ma nadzieję, że ten zostanie poddany pod ocenę, a w budżecie państwa znajdą się pieniądze nie tylko dla członków powstających Wojsk Obrony Terytorialnej, ale też dla mających bogatą historię ochotniczych straży pożarnych i wpisanych w krajobraz polskiej wsi sołtysów. Jednak nadzieje już teraz studzi Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który do propozycji ludowców odniósł się na konferencji podsumowującej rok rządów jego partii. Poseł PiS uznał go  za nielogiczny i tu cytat „głupi”. - Sama istota jest potrzebna. Nikt nie neguje bardzo ciężkiej pracy sołtysów, strażaków ochotników, których mamy w gotowości, na wyciągnięcie ręki. Złośliwość i głupota tej ustawy polega na tym, że oto pan marszałek sugeruje, żeby te wypłaty były robione z budżetu centralnego. Ja jako były samorządowiec chciałbym przypomnieć panu marszałkowi, że tymi sprawami zajmują się poszczególne samorządy lokalne - podkreśla.

Dlatego jak mówi Kaleta,  wicemarszałek powinien w tej sprawie apelować do samorządów lokalnych. 

Red, zdjęcia arch.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany