Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Adolfa, Emil

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Polityka

Sojusz rozdaje Konstytucję ZDJĘCIA

Tym razem SLD rozdaje Konstytucję. W 20. rocznicę przyjęcia Ustawy Zasadniczej, a w cieniu planowanej przez PiS i zapowiadanej przez prezydenta Andrzeja Dudę rewolucji w dokumencie kształtującym ustrój naszego kraju, lewica mówi, że to obecna, to dobra Konstytucja i ma nadzieję, że jak najwięcej Polaków przypomni sobie jej treść i powie „nie” pomysłowi rządzących. Do kaliszan trafi 5 tysięcy jej egzemplarzy.

25 maja 1997 roku odbyło się w Polsce referendum, w którym przyjęliśmy obowiązującą do dziś Konstytucję. Dokument miał dwie drobne poprawki. W czasach kiedy prezydentem był Lech Kaczyński. - Oprócz tych dwóch drobnych zmian ,ta konstytucja towarzyszy nam w Polsce niezmiennie przez ten cały okres. Słyszymy o różnych pomysłach na zmianę Konstytucji. Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy – mówi Dariusz Witoń z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Kaliszu.

Dlatego w rocznicę referendum SLD zorganizowało w Parlamencie konferencję, w czasie której osoby biorące udział w tworzeniu dokumentu,  mówiły o jego powstawaniu i celach jakie przyświecały piszącym. Teraz, kiedy PiS zapowiada całkowitą zmianę Konstytucji, która była symbolem demokracji w Polsce i kiedy prezydent Andrzej Duda popiera rewolucję w Ustawie Zasadniczej, będącą dla wielu ustanowieniem państwa pod dyktando jednej partii, SLD chce,  by Polacy przypomnieli sobie treść najważniejszego w naszym kraju dokumentu. - - Organizacja miejska SLD w Kaliszu dysponuje 5 tysiącami Konstytucji, trochę mniej ma organizacja powiatowa – dodaje Dariusz Witoń. Dzisiaj zaczynamy je rozdawać. Myślę, że każdy będzie miał okazję w domu, na spokojnie, przy kawie, zapoznać się, przypomnieć sobie treść Ustawy Zasadniczej. Nie mówimy, że ona nie wymaga drobnych zmian. Być może takich jak miały miejsce, ale to są tylko zmiany. Nie powinniśmy, w zależności od zmiany rządów, zmieniać całej Konstytucji. Udawało się to przez 20 lat, że nie mieszaliśmy w Ustawie Zasadniczej i nie mieszajmy w niej dalej. – dodaje Witoń.  

Wcześniej rozdawanie Konstytucji organizowała Nowoczesna. W 20 rocznicę uchwalenia dokumentu PSL zorganizowało czytanie całego tekstu Ustawy Zasadniczej.    

AW, zdjęcia autor 

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany