Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Julianna, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Polityka

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski pod lupą CBA

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego pod lupą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA zarzuca politykowi z PSL przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy powstaniu spółki, która miała wyłudzić dotacje z Unii Europejskiej w wysokości 16 mln zł.

Według agentów CBA, spółka wyłudzała dotacje z ARiMR. Skarb Państwa miał przez to stracić ponad 16 mln zł. – Ustalenia CBA wskazują, że obecny wicemarszałek Krzysztof Grabowski w 2011 roku, jeszcze jako członek zarządu województwa wielkopolskiego, nie dopełnił obowiązków  i wydał decyzję stwierdzająca spełnienie przez jedną z wielkopolskich spółek warunków wstępnego uznania jako grupę  producentów owoców i warzyw. Podjął taką decyzję  mimo tego, że grupa została sztucznie wykreowana, nie spełniała wymaganych prawem warunków.  Z przedłożonych informacji wynika np.  że produkcja niektórych członków grupy miała zupełnie marginalny, poniżej procentowy udział  w wartości produkcji całej grupy. - mówi Temistokles Brodowski z CBA . Zawiadomienie CBA w tej sprawie trafiło do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Grabowski odpiera zarzuty i zapewnia, że w swojej działalności zawsze kieruje się prawem i procedurami. - Przed każdą decyzją o przyznaniu dotacji wnioskodawca był rzetelnie sprawdzany. Dopiero później podejmowałem decyzję" - powiedział Radiu Merkury wicemarszałek Krzysztof Grabowski. - CBA zabezpieczyło dokumenty. Nie mamy nic do ukrycia, dokumenty udostępniliśmy. Kontrole odbywały się zawsze przed wydaniem decyzji – wyjaśnia Grabowski.

Po południu wicemraszałek przysłał oświadczenie:

"W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi złożenia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomienia o możliwości popełnienia przeze mnie przestępstwa niedopełnienia obowiązków w zakresie wstępnego uznania grupy producenckiej owoców i warzyw oświadczam, że decyzja administracyjna w tej sprawie została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności zgodnie z wymogami ustawowymi, które dotyczą wnioskujących o wstępne uznanie. Przez cały okres prowadzenia przez nasz urząd rejestru wstępnie uznanych grup producentów, uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń grupa była kontrolowana dwukrotnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i raz przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Potwierdzeniem prawidłowości powyższych działań jest wydanie przez Agencję Rynku Rolnego w Poznaniu w kwietniu 2016 roku, realizującą zadania administracji rządowej, decyzji o uznaniu powyższej grupy producentów.

W świetle tych okoliczności skierowanie na moją osobę podejrzenia o popełnienie przestępstwa traktować należy jako działanie na polityczne zlecenie".

 

Krzysztof Grabowski

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

MS, fot. archiwum

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany