Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Julianna, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Polityka

Zaduszki Mikołajczykowskie. Ludowcy świętowali 50. rocznicę śmierci byłego premiera ZDJĘCIA

Wierni ideałom i swoim poprzednikom. Ludowcy z Wielkopolski uroczyście obchodzą 50. rocznicę śmierci swojego legendarnego przywódcy Stanisława Mikołajczyka. W Dobrzycy – rodzinnej miejscowości byłego premiera, Zaduszki Mikołajczykowskie były okazją o uhonorowania członków Ruchu Ludowego medalem 120-lecia organizacji. Uroczystości związane z rocznicą śmierci byłego premiera organizowane są zawsze w grudniu w miejscowościach, z którymi był związany Stanisław Mikołajczyk.

Dobrzyckie spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele św. Tekli w intencji Stanisława Mikołajczyka i Ruchu Ludowego. Po nabożeństwie członkowie PSL z całej Wielkopolski złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem poświęconym byłemu premierowi i założycielowi organizacji, który zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. – Stanisław Mikołajczyk cale swoje życie poświęcił działalności publicznej i podporządkował służbie Ojczyźnie – mówił Wojciech Jankowiak, prezes Towarzystwa Mikołajczykowskiego i wiceprezes wielkopolskiego PSL. – Wyszedł stąd, z tej ziemi i udał się w drogę, która chociaż nie była zbyt długa, ale jakże trudna, jakże bogata i skomplikowana. Bez względu na miejsce miał w sobie ducha walki. Ta droga skończyła się 50 lat temu. Stając tu dziś, tradycyjnie oddajemy hołd temu wielkiemu człowiekowi i swoją obecnością świadczymy, że pamiętamy i chcemy jego pamięć przenosić na następne pokolenia. Wszak dziś przychodzą inni, że oni również a może przede wszystkim są spadkobiercami Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, tradycji Ruchu Ludowego. Tylko trzeba zadać im pytanie po cóż to robią? Gdzie byli przez te lata kiedy trzeba było mówić o Stanisławie Mikołajczyku w atmosferze gdzie nie zawsze było wolno to robić? My tu dziś zebrani, świadcząc o wielkim dziele Stanisława Mikołajczyka, czcząc jego pamięć, przenosząc ją na następne pokolenia, również świadczymy, że według jego wskazań i myśl chcemy postępować. Niech pamięć o tym Wielkim Polaku trwa wiecznie.

Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i szef wielkopolskiego PSL przypomniał także, że w trakcie ostatniego kongresu PSL przedstawiciele Wielkopolski zaproponowali uchwałę upamiętniającą Stanisława Mikołajczyka i 50. rocznicy śmierci premiera i przywódcy Ruchu Ludowego. W czasie spotkania w Dobrzycy Stanisław Machowski z Krotoszyna otrzymał Złotą Kończynę a kilkanaście osób medale 120-lecia Ruchu Ludowego.

Red, zdjęcia AW

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany