Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2017 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

STALY 1

Top Baner P

Top P 2

Powiat

Akademia Koźminecka - współczesne nawiązanie do bogatej historii

W Koźminku ruszyła Akademia, która nawiązuje do szkoły funkcjonującej w XVI wieku w niewielkim podkaliskim miasteczku. Założeniem projektu jest przypominanie historii miejscowości, panujących w niej obyczajów, ale i ludzi. Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Koźmineckiej już się odbyło. I ściągnęło kilkudziesięciu mieszkańców żądnych wiedzy o przeszłości swojej małej ojczyzny.

Akademia ma nawiązywać do szkoły, którą w Koźminku – jednym z ośrodków ruchu reformatorskiego – założyli bracia czescy sprowadzeni do tej miejscowości przez starostę generalnego wielkopolskiego Jakuba z Ostroroga. Jej wykładowcą był późniejszy profesor Akademii Krakowskiej Stanisław Grzebski. Teraz Akademia powraca. - Akademia jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest przystępne, ale zarazem naukowe przedstawienie historii i zwyczajnych dziejów Koźminka w różnych epokach. Daty i wydarzenia nie mówią nam zbyt wiele o życiu zwykłych ludzi, którzy przez stulecia zamieszkiwali Koźminek. Tymczasem właśnie to jest najciekawsze dla mieszkańców takich miejscowości jak Koźminek. Akademia ma zadanie umożliwić poszerzenie wiedzy na takie właśnie tematy – informuje Urząd Gminy w Koźminku.

Pierwszy wykład już się odbył. Gościem spotkania był Michał Szymański, doktorant Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego , który w ramach swojej pracy naukowej zajmuje się historią miast i miasteczek prowincji wielkopolskiej. - Historia niewielkich miasteczek, a obecnie często wsi, jest pełna białych plam i nieścisłości. Niedostatek źródeł wynika z braku badań, a tych nie ma, ponieważ brak jest dobrych źródeł. Zamknięte koło tej sytuacji wymaga przerwania, tym bardziej, że małe społeczności są bardzo spragnione wiedzy na temat swojej przeszłości– mówi Michał Szymański. W czasie prelekcji przedstawił dzieje Koźminka, porównując go z innymi niewielkimi ośrodkami w pobliżu, wyjaśniał mechanizmy powstawania i rozwoju miast w średniowieczu i czynniki, które wpływały na ich przemiany. Opowiadał również o wielu niewiadomych, z których, jak podkreślił, spora część może pozostać niewyjaśniona i bez odpowiedzi.

Na spotkanie przyszło ponad sześćdziesiąt osób, z których część przybyła spoza gminy Koźminek. Pozytywny odbiór pokazał, że takie przedsięwzięcia mają wielki sens i są odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców. Po wygłoszonej prelekcji, jeszcze przez ponad godzinę toczyły się rozmowy i padały liczne pytania, na które odpowiadał zaproszony gość. Spotkanie odbyło się w sali OSP Koźminek.

AW, UG w Koźminku

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 5 P

R6

3 kolumny P

Kalendarz P

Październik 2017

25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 5

Ogloszenia Podstrony

skup aut po 2000 roku extra ceny 500247769

23.10.17
Skup aut .Gwarantujemy szybką fachową obsługę.Minimum formalności.Dojeżdzamy natychmiast po...

sprzedam działki

23.10.17
Sprzedam działki budowlane w miejscowości Stobno Więcej informacji pod telefonem

sprzedam działki

23.10.17
Sprzedam działki budowlane w miejscowości Stobno Więcej informacji pod telefonem
Polecane

Asystentka Dyrektora

23.10.17
<p>Multimedia - jeden z ogólnopolskich dostawców zintegrowanych usług dla domu...

dj Konrad - śpiewający dj z akordeonem, karaoke

21.10.17
DJ KONRAD – śpiewający dj z akordeonem Oprawa muzyczna wesel, poprawin, balów , imprez firmowych,...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany