Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 maj 2018 Godzina:
imieniny: Beda, Radowit

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Budynek Starostwa Powiatowego ma swój Znaczek Turystyczny

Pałac Gubernatorski w Kaliszu, w którym obecnie mieści się Starostwo Powiatowe, znalazł się w gronie zabytków i atrakcji turystycznych w Polsce, wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Odtąd każdy zagorzały turysta i kolekcjoner ma możliwość zdobycia tej unikatowej pamiątki i potwierdzenia swojego pobytu w tym zabytkowym i pięknym gmachu.

Do dzisiaj budynek Starostwa Powiatowego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Został pobudowany w latach 1586 -1591 z fundacji prymasa Polski ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego i przebudowany w stylu klasycystycznym, na gmach urzędowy, w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego. Budynek powstał na planie litery E, z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, w budynku podejmowano uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. W zależności od sytuacji historycznej i administracyjnej kraju budynek ten gościł w swych murach od starostów powiatowych począwszy, poprzez gubernatorów, dyrektorów kamery i prefektów, do wojewodów włącznie. W 1965 r. budynek został objęty ochrona prawną i wpisany do rejestru zabytków.

Znaczek Turystyczny, którym wyróżniono Starostwo to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, który posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers są takie same i przedstawiają budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu. - Jest to pamiątka z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb i lakierów, w 100% ekologiczna. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Znaczek produkowany jest ręcznie – mówi Wioletta Przybylska

dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie. - Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

To 3 znaczek, który można wywieźć z naszego miasta. Poza Starostwem, Znaczkiem Turystycznym została również odznaczona Wieża Ratuszowa w Kaliszu oraz Baszta Dorotka i Mury Miejskie. Z kolei na trenie naszego kraju takich miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym jest do tej pory 503, co sprawia, że Polska znajduje się na 3. miejscu występowania takiego znaczka na świecie. Prym wiodą Czechy, gdzie też narodziła się idea powstania tego odznaczenia.

Aktualnie (dane z 30 listopada 2016 r.) istnieje na świecie ponad 5012 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. Znaczek Turystyczny z gmachem Starostwa Powiatowego, będącego dawniej Pałacem Gubernatorskim, można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu  przy ul. Chodyńskiego 3 (wejście od ul. Zamkowej). Dla wszystkich miłośników turystyki i kolekcjonerów znaczek będzie dostępny w sprzedaży już od 03 stycznia 2017r.

MIK za: WP, fot. Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Artur Bonusiak

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Passat B5 LED ESP grzane fotele klima

08.05.18
Samochód użytkuję 10 lat, jestem jego drugim właścicielem, a pierwszym w Polsce, wszystko robione...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany