Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Antoni,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Czeka na dzieci. Placówka Opiekuńczo - Interwencyjna w Ostrowie Kaliskim otwarta

Podopiecznych jeszcze nie ma, ale wszystko gotowe. Placówka Opiekuńczo – Interwencyjna im. Aniołów Stróżów w Ostrowie Kaliskim (gm. Brzeziny) ruszyła 4 września. Będzie przyjmować dzieci, które ze względów na trudną sytuację rodzinną zostały odebrane rodzicom. Ośrodek jest jedynym tego typu w powiecie kaliskim, ale z pewnością będzie trafiała do niego młodzież także z innych regionów. Wszystko dlatego, że w całej Wielkopolsce to trzecie tego typu miejsce.

Kiedy w rodzinie dochodziło do kryzysowej sytuacji – przemocy czy np. nadużywania alkoholu – a ofiarami stawały się dzieci, które zgodnie z decyzją sądu należało zabrać od rodziców, miejsca dla nich trzeba było szukać w ośrodkach oddalonych od miejsca zamieszkania. Dlatego już kilka lat temu pojawił się pomysł stworzenia takiej placówki. – Zgodnie z przepisami w takim interwencyjnym domu dziecka na 10 tysięcy mieszkańców musi być jedno miejsce dla dziecka – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski. Powiat kaliski liczy 80 tysięcy mieszkańców. Władze powiatu, decydując się na stworzenie placówki w budynku dawnej szkoły w Ostrowie Kaliskim, przygotowały w niej 14 miejsc. Remont trwał kilka miesięcy. W ubiegłym roku zapadła decyzja, że placówkę, na zlecenie powiatu, poprowadzi Caritas Diecezji Kaliskiej. 

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Aniołów Stróżów zlokalizowana jest w miejscowości Ostrów Kaliski w gminie Brzeziny. Mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej. Jest to placówka koedukacyjna przeznaczona dla chłopców i dziewcząt w wieku od 10. do 18. roku życia, a w przypadku rodzeństwa umieszczonego w placówce także dla dzieci młodszych.  - Celem działalności placówki jest interwencyjne zapewnienie całodobowej opieki oraz zabezpieczenie wszelkich niezbędnych potrzeb dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, a także podjęcie działań mających na celu powrót dzieci, o ile to możliwe, do rodziny naturalnej, a w przypadku braku takiej możliwości umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej, rodzinie adopcyjnej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej. Wychowankami zajmować się będzie wykwalifikowana kadra: wychowawcy, psycholog, pracownik socjalny. Podopieczni będą pod stałą opieką lokalnego ośrodka zdrowia oraz lekarzy specjalistów, a także uczęszczać będą do lokalnych szkół – wyjaśnia  Marta Gałach, dyrektora POW w Ostrowie Kaliskim.

W placówce są 4 sypialnie – dwie 4-osobowe oraz dwie 3-osobowe - oraz 3 łazienki z prysznicami. Dodatkowo przebywający w Ostrowie Kaliskim będą mogli korzystać z sali edukacyjnej  - miejsca na wykonywanie prac domowych oraz organizację zajęć dodatkowych, a także dwóch pokojów dziennych:  jeden to salon, a drugi będzie służyć do zajęć terapeutycznych czy spotkań z rodziną. W budynku jest także jadalnia i pralnia, dwa pomieszczenia biurowe, dwa pomieszczenia gospodarcze, łazienka dla personelu, dwa korytarze oraz zaplecze kuchenne. Do placówki przynależy ponadto budynek gospodarczy z kotłownią.

Czas pobytu wychowanków w placówce to maksymalnie 3 miesiące, jednakże w określonych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 6 miesięcy.  Do tej pory dzieci, które natychmiast musiały opuścić rodzinny dom trafiały do Domu Dziecka w Liskowie, jednak ta placówka ma inną formułę niż interwencyjna.

AW, Marta Gałach

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Działka budowlana

17.01.18
Kupię działkę budowlaną do 1000 m2 na terenie Kalisza pod budowę domku jednorodzinnego.
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!!

16.01.18
Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!! Stomatologia w ramach umowy z NFZ oraz usługi...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany