Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Longina, Filemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Czeka na dzieci. Placówka Opiekuńczo - Interwencyjna w Ostrowie Kaliskim otwarta

Podopiecznych jeszcze nie ma, ale wszystko gotowe. Placówka Opiekuńczo – Interwencyjna im. Aniołów Stróżów w Ostrowie Kaliskim (gm. Brzeziny) ruszyła 4 września. Będzie przyjmować dzieci, które ze względów na trudną sytuację rodzinną zostały odebrane rodzicom. Ośrodek jest jedynym tego typu w powiecie kaliskim, ale z pewnością będzie trafiała do niego młodzież także z innych regionów. Wszystko dlatego, że w całej Wielkopolsce to trzecie tego typu miejsce.

Kiedy w rodzinie dochodziło do kryzysowej sytuacji – przemocy czy np. nadużywania alkoholu – a ofiarami stawały się dzieci, które zgodnie z decyzją sądu należało zabrać od rodziców, miejsca dla nich trzeba było szukać w ośrodkach oddalonych od miejsca zamieszkania. Dlatego już kilka lat temu pojawił się pomysł stworzenia takiej placówki. – Zgodnie z przepisami w takim interwencyjnym domu dziecka na 10 tysięcy mieszkańców musi być jedno miejsce dla dziecka – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski. Powiat kaliski liczy 80 tysięcy mieszkańców. Władze powiatu, decydując się na stworzenie placówki w budynku dawnej szkoły w Ostrowie Kaliskim, przygotowały w niej 14 miejsc. Remont trwał kilka miesięcy. W ubiegłym roku zapadła decyzja, że placówkę, na zlecenie powiatu, poprowadzi Caritas Diecezji Kaliskiej. 

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Aniołów Stróżów zlokalizowana jest w miejscowości Ostrów Kaliski w gminie Brzeziny. Mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej. Jest to placówka koedukacyjna przeznaczona dla chłopców i dziewcząt w wieku od 10. do 18. roku życia, a w przypadku rodzeństwa umieszczonego w placówce także dla dzieci młodszych.  - Celem działalności placówki jest interwencyjne zapewnienie całodobowej opieki oraz zabezpieczenie wszelkich niezbędnych potrzeb dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, a także podjęcie działań mających na celu powrót dzieci, o ile to możliwe, do rodziny naturalnej, a w przypadku braku takiej możliwości umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej, rodzinie adopcyjnej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej. Wychowankami zajmować się będzie wykwalifikowana kadra: wychowawcy, psycholog, pracownik socjalny. Podopieczni będą pod stałą opieką lokalnego ośrodka zdrowia oraz lekarzy specjalistów, a także uczęszczać będą do lokalnych szkół – wyjaśnia  Marta Gałach, dyrektora POW w Ostrowie Kaliskim.

W placówce są 4 sypialnie – dwie 4-osobowe oraz dwie 3-osobowe - oraz 3 łazienki z prysznicami. Dodatkowo przebywający w Ostrowie Kaliskim będą mogli korzystać z sali edukacyjnej  - miejsca na wykonywanie prac domowych oraz organizację zajęć dodatkowych, a także dwóch pokojów dziennych:  jeden to salon, a drugi będzie służyć do zajęć terapeutycznych czy spotkań z rodziną. W budynku jest także jadalnia i pralnia, dwa pomieszczenia biurowe, dwa pomieszczenia gospodarcze, łazienka dla personelu, dwa korytarze oraz zaplecze kuchenne. Do placówki przynależy ponadto budynek gospodarczy z kotłownią.

Czas pobytu wychowanków w placówce to maksymalnie 3 miesiące, jednakże w określonych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 6 miesięcy.  Do tej pory dzieci, które natychmiast musiały opuścić rodzinny dom trafiały do Domu Dziecka w Liskowie, jednak ta placówka ma inną formułę niż interwencyjna.

AW, Marta Gałach

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

SKUP AUT PŁACIMY NAJLEPIEJ! PRZEKONAJ SIĘ I ZADZWOŃ 665-558-066

16.03.18
prowadzimy skup aut w każdym stanie! Marka, model oraz rocznik obojętne, całe, rozbite, angliki,...

KUPIĘ - ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI Przed i Powojenne Antyki z Epoki

20.03.18
CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ ! Kupię m.in. Ramy, Obrazy...

Zainwestuj swoje oszczędności za 10% prowizji rocznie.

16.03.18
Zainwestuj w ciekawy projekt inwestycyjny. Umowa notarialna. Zabezpieczenie na udziałach firmy....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Gotowe Spółki 2007/2017 rok

20.03.18
Spółka z 1991 roku czysta bez zobowiązań CIT-8 VAT-7 składany na bieżąco , kapitał zakładowy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany