Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Tworzysława, Ronald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Powiat

Drogi z betonu - czy takie będą budowane w powiecie?

Czy w powiecie kaliskim pojawią się betonowe ścieżki rowerowe i budowane z tego samego materiału drogi? Mimo że droższe w budowie, są tańsze w utrzymaniu i mają zdecydowanie dłuższą żywotność. Dlatego niewykluczone, że arterie w regionie będą budowane właśnie z betonu.

Materiał bitumiczny to najpopularniejszy budulec. Jest zdecydowanie tańszy w momencie kiedy droga powstaje, ale jak przekonywali specjaliści, którzy spotkali się z samorządowcami z południowej i wschodniej Wielkopolski, koszty powstają później. - Gwarancja na dobrze wykonane drogi betonowe może wynieść od 15 do 25 lat. Na swoje inwestycje asfaltowe samorządy otrzymują gwarancję od 3 do 5 lat – przekonywała Stella Szarmach, z jednej z firm zajmujących się tą technologią. - Budując drogi betonowe, mówimy o inwestycjach wieloletnich i tak też rozpatruje się ich koszty. Bo o ile asfalt jest ciągle tańszym materiałem do budowy dróg, to jego utrzymanie w kolejnych latach podraża całą inwestycję, czego nie ma w sytuacji budowy dróg betonowych.

W ostatnich latach w powiecie kaliskim każdego roku przebudowywano około 30 kilometrów dróg. W tym będzie to ponad 17 kilometrów zmodernizowanych razem z gminami Opatówek i Szczytniki. – Mamy przykłady miejsc, gdzie zaledwie kilka miesięcy po odebraniu inwestycji, która była wykonywana zgodnie z projektami, powstają pęknięcia i ubytki – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Dlatego poszukujemy unowocześnionych technologii, które pozwolą nam na budowanie bez poprawek.

Te wykonywane są najczęściej w ramach gwarancji. Jednak pojawienie się robotników na drodze, która dopiero, co została oddana to utrudnienie dla korzystających z arterii.    

AW, M. Witczak, W. Przybylska, M. Kraszkiewicz

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany