Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Lea, Kasjan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Gabinety lekarskie wracają do szkół

Gabinety lekarskie wracają do szkół. Pojawią się w większości placówek powiatu kaliskiego. Pieniądze na ich stworzenie pochodzą z programu Ministerstwa Zdrowia. Samo utrzymanie gabinetów będzie już zadaniem samorządów, których przedstawiciele podkreślają, że to jeden z elementów profilaktyki prozdrowotnej wśród młodych ludzi, których coraz częściej dotykają choroby profilaktycznie.

Każdy samorząd mógł otrzymać maksymalnie 6 700 złotych na wyposażenie gabinetu lekarskiego. Większość gmin wnioskowała o wielokrotność tej kwoty, tak by stworzyć je w jak największej liczbie placówek oświatowych. Na co dzień w gabinetach będą pielęgniarki i higienistki. W przypadku lekarzy to już kwestia rozmów z ośrodkami zdrowia, tak by ci również tam się pojawiali. - Chodzi o to, aby przynajmniej raz na tydzień, czy raz na dwa tygodnie złożyli wizytę w szkołach, gdzie takie gabinety są. W przypadku naszej gminy w dwóch placówkach – wyjaśnia Jerzy Matuszewski, wójt gminy Mycielin. - W gminie jest jeden ośrodek zdrowia. Kiedy by tam nie wejść, jest tłum ludzi i jeśli lekarz dotrze do szkoły, będzie to możliwość udzielenia porady na miejscu, więc młodzi ludzie będą mieli większy dostęp do służby zdrowia.

Gabinety lekarskie ze szkół zniknęły dawno temu. Od kilku lat samorządy próbują na własną rękę organizować opiekę medyczną w placówkach oświatowych i łączyć ją z szeroko zakrojoną profilaktyka prozdrowotną. Tym bardziej, że coraz więcej młodych ludzi - obok próchnicy, która jest plagą, czy wad postawy - dotykają choroby cywilizacyjne, np.  otyłość, co podkreśla Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków Kolonia. - Jeśli my nie nauczymy tych najmłodszych dbania o własne ciało, o zdrowie fizyczne, to później sobie fundujemy drogie postępowania związane właśnie z leczeniem tych schorzeń. Dlatego gabinety plus nasze działania promujące zdrowy i aktywny tryb życia są pewną całością. 

Ministerstwo Zdrowia na stworzenie gabinetów profilaktyki lekarskiej przeznaczyło 132 miliony złotych. Każdy samorząd mógł starać się o dofinansowanie wyposażenia takiego miejsca. Przedstawiciele gmin powiatu kaliskiego umowy na realizację zadania podpisali we wtorek. - Kwota, jaka trafi do samorządów powiatu kaliskiego to 245 tysięcy złotych – zdradza Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski. - Myślę, że jest to pewna pomoc, która przyczyni się do tego, że te gabinety będą się rozwijały. 

W powiecie kaliskim tylko gmina Lisków nie otrzymała dofinansowania. Być może zrobi to w kolejnej turze programu. W całym województwie o wsparcie zawnioskowały 224 samorządy. Z przyznanej puli doposażone zostaną 994 gabinety profilaktyki zdrowotnej.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany