Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 luty 2018 Godzina:
imieniny: Konstancja, Sylwan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Miliony na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej

Stacje uzdatniania wody, sieci kanalizacyjnych oraz modernizacja już istniejących - cztery gminy z powiatu kaliskiego otrzymały ponad 6 milionów złotych na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W sumie Urząd Marszałkowski w ramach działania miał 71 milionów złotych.

Na liście rankingowej znalazły się cztery kaliskie gminy: Lisków i Ceków Kolonia z kwotami prawie 2 milionów złotych, Szczytniki, które otrzymają ponad 1 milion 600 tysięcy złotych, a Brzeziny ponad pół miliona złotych. Samorządy musiały spełnić m.in. kryteria wyznaczone przez ministra środowiska i rozwoju wsi – dochód gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, poziom bezrobocia czy skanalizowania wsi. Były też kryteria regionalne. - Braliśmy pod uwagę te miejscowości, gdzie do tej pory nie były realizowane żadne zadania z  PROW 2007 – 2013, po to, żeby wzmocnić te zadania i wzmocnić te miejscowości, żeby mogły skorzystać z tych środków – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Punktowana była realizacja przydomowych oczyszczalni ścieków. Fakt dotyczący przebudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudowanej przed 2000 rokiem, dlatego, że zwracaliśmy uwagę na możliwość wymiany rur azbestowych.

Dwa miliony złotych, które trafią do gminy Lisków będą wykorzystane na kilka zadań. Będzie rozbudowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina zakupi też agregaty prądotwórcze dla hydroforni i oczyszczalni, która też czeka remont. - Planujemy budowę nowej studni w Liskowie. Zrobiliśmy drugi odwiert przy hydroforni i włączymy dzięki tym środkom finansowym studnię i wodę do stacji uzdatniania wody. Wybudujemy nową kanalizację i wymienimy rury azbestowe w miejscowości Nadzież. To jest miejscowość, która przylega do Liskowa i ścieki będą przepływały do naszej oczyszczalni w Liskowie – zdradza plany Maria Krawiec, wójt gminy Lisków. - W Liskowie mamy też wydzielone tereny na działki budowlane i one nie są zurbanizowane. Chcemy tam doprowadzić sieć kanalizacyjną i wodociągową

Pół miliona złotych dla gminy Brzeziny pozwoli na budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Piegońsko Wieś. Na te inwestycję mieszkańcy czekają od lat. - W miejscowości gdzie od wielu lat był brak wody – argumentuje Krzysztof Niedźwiecki, wójt gminy Brzeziny. - Były chwile i lata, gdzie przez nawet kilkanaście dni mieszkańcy nie mieli wody więc stąd ta decyzja i to dofinansowanie spowodowało, że jesteśmy w stanie udźwignąć taką inwestycję. 

Budowa infrastruktury wodno-ściekowej, to po drogach najbardziej oczekiwane inwestycje w gminach. Koszty są tak wysokie, że małe samorządy często nie są wstanie ich udźwignąć. Wsparcie z unijnych programów pozwoliło w ostatnich latach na zwiększenie takich działań wyjaśnia Mikołaj Grzyb, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. - Na obszarach wiejskich budowanie tradycyjnej formy kanalizacji nie zawsze jest opłacalne i nie zawsze jest możliwe. Dlatego przekazanie dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się tym najwłaściwszym rozwiązaniem, po to, aby chronić nasze wspólne dobro, środowisko naturalne i dać wszystkim gospodarstwom domowym możliwość dbania o to środowisko.  

W południowej Wielkopolsce podobne wsparcie otrzymały jeszcze gminy z powiatów pleszewskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego.

- Gmina Brzeziny, Poprawa stanu gospodarki wodnej poprzez budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Piegonisko Wieś oraz wyposażenie stacji uzdatniania wody w miejscowości Pieczyska, 552 065

- Gmina Ceków-Kolonia, Budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w miejscowości Szadek i Przedzeń z przyłączeniem do Plewni, przebudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kamień, przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Beznatka, zakup sprężarki na stację uzdatniania wody w Kamieniu, 1 999 950

- Gmina Lisków, Poprawa systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Lisków, 1 997 404

- Gmina Szczytniki, Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Szczytniki poprzez rozbudowę sieci wodociągowej Guzdek - Pośrednik, wyposażenie stacji uzdatniania wody w Szczytnikach i Mroczkach Wielkich oraz budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Marcjanów, 1 621 886

AW, zdjęcie UG w Przygodzicach

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Volvo s 40

18.02.18
Witam mam do sprzedania Volvo s 40 rocznik 2005 r Elektryczne szyby przednie Poduszka powietrzna...

Autoryzowany Serwis Kross http://allforbike.com.pl

17.02.18
Oferujemy sprzedaż rowerów Kross i LE GRAND w najniższych cenach. Kupując rower w autoryzowanym...

Biuro do wynajęcia k/Medixu 19m2 PARKING, ALARM, MONITORING

13.02.18
Dzień dobry, Ostatnie biuro do wynajęcia o powierzchni 19m2 zlokalizowane na ul. Majkowskiej 17a...
Polecane

Rejestratorkę zatrudni Przychodnia w Kaliszu.

16.02.18
Rejestratorkę zatrudni Przychodnia Multimed w Kaliszu, ul. Majkowska 13A. CV prosimy wysyłać na...
Polecane

Domki letniskowe HOLIDAY Ustronie Morskie . WAKACJE 2018

05.02.18
apraszamy Państwa do domków letniskowych "HOLIDAY" położonych w Ustroniu Morskim....
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany