Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2017 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

STALY 1

Top Baner P

Top P 2

Powiat

Miliony na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej

Stacje uzdatniania wody, sieci kanalizacyjnych oraz modernizacja już istniejących - cztery gminy z powiatu kaliskiego otrzymały ponad 6 milionów złotych na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W sumie Urząd Marszałkowski w ramach działania miał 71 milionów złotych.

Na liście rankingowej znalazły się cztery kaliskie gminy: Lisków i Ceków Kolonia z kwotami prawie 2 milionów złotych, Szczytniki, które otrzymają ponad 1 milion 600 tysięcy złotych, a Brzeziny ponad pół miliona złotych. Samorządy musiały spełnić m.in. kryteria wyznaczone przez ministra środowiska i rozwoju wsi – dochód gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, poziom bezrobocia czy skanalizowania wsi. Były też kryteria regionalne. - Braliśmy pod uwagę te miejscowości, gdzie do tej pory nie były realizowane żadne zadania z  PROW 2007 – 2013, po to, żeby wzmocnić te zadania i wzmocnić te miejscowości, żeby mogły skorzystać z tych środków – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Punktowana była realizacja przydomowych oczyszczalni ścieków. Fakt dotyczący przebudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudowanej przed 2000 rokiem, dlatego, że zwracaliśmy uwagę na możliwość wymiany rur azbestowych.

Dwa miliony złotych, które trafią do gminy Lisków będą wykorzystane na kilka zadań. Będzie rozbudowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina zakupi też agregaty prądotwórcze dla hydroforni i oczyszczalni, która też czeka remont. - Planujemy budowę nowej studni w Liskowie. Zrobiliśmy drugi odwiert przy hydroforni i włączymy dzięki tym środkom finansowym studnię i wodę do stacji uzdatniania wody. Wybudujemy nową kanalizację i wymienimy rury azbestowe w miejscowości Nadzież. To jest miejscowość, która przylega do Liskowa i ścieki będą przepływały do naszej oczyszczalni w Liskowie – zdradza plany Maria Krawiec, wójt gminy Lisków. - W Liskowie mamy też wydzielone tereny na działki budowlane i one nie są zurbanizowane. Chcemy tam doprowadzić sieć kanalizacyjną i wodociągową

Pół miliona złotych dla gminy Brzeziny pozwoli na budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Piegońsko Wieś. Na te inwestycję mieszkańcy czekają od lat. - W miejscowości gdzie od wielu lat był brak wody – argumentuje Krzysztof Niedźwiecki, wójt gminy Brzeziny. - Były chwile i lata, gdzie przez nawet kilkanaście dni mieszkańcy nie mieli wody więc stąd ta decyzja i to dofinansowanie spowodowało, że jesteśmy w stanie udźwignąć taką inwestycję. 

Budowa infrastruktury wodno-ściekowej, to po drogach najbardziej oczekiwane inwestycje w gminach. Koszty są tak wysokie, że małe samorządy często nie są wstanie ich udźwignąć. Wsparcie z unijnych programów pozwoliło w ostatnich latach na zwiększenie takich działań wyjaśnia Mikołaj Grzyb, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. - Na obszarach wiejskich budowanie tradycyjnej formy kanalizacji nie zawsze jest opłacalne i nie zawsze jest możliwe. Dlatego przekazanie dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się tym najwłaściwszym rozwiązaniem, po to, aby chronić nasze wspólne dobro, środowisko naturalne i dać wszystkim gospodarstwom domowym możliwość dbania o to środowisko.  

W południowej Wielkopolsce podobne wsparcie otrzymały jeszcze gminy z powiatów pleszewskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego.

- Gmina Brzeziny, Poprawa stanu gospodarki wodnej poprzez budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Piegonisko Wieś oraz wyposażenie stacji uzdatniania wody w miejscowości Pieczyska, 552 065

- Gmina Ceków-Kolonia, Budowa kanalizacji sanitarnej z przykanalikami w miejscowości Szadek i Przedzeń z przyłączeniem do Plewni, przebudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kamień, przebudowa sieci wodociągowej w miejscowości Beznatka, zakup sprężarki na stację uzdatniania wody w Kamieniu, 1 999 950

- Gmina Lisków, Poprawa systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Lisków, 1 997 404

- Gmina Szczytniki, Poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Szczytniki poprzez rozbudowę sieci wodociągowej Guzdek - Pośrednik, wyposażenie stacji uzdatniania wody w Szczytnikach i Mroczkach Wielkich oraz budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Marcjanów, 1 621 886

AW, zdjęcie UG w Przygodzicach

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 5 P

R6

3 kolumny P

Kalendarz P

Październik 2017

25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 5

Ogloszenia Podstrony

OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł

18.10.17
OKAZJA motor WFM M-06.1962r. na chodzie ORYGINAŁ 3 000zł 1962 Poj. silnika: 120 cm3 Motocykl cały w...

Kupimy Zadłużone Spółki - Ochrona Podatki

16.10.17
Zajmując się poszczególnymi przypadkami dokładamy niezwykłej starannosci i sumienności, aby...

Dom bliźniak

10.10.17
Dom bliźniak o pow. użytkowej 110 m2 z działką 600 m2 w Kaliszu na osiedlu domów jednorodzinnych....
Polecane

Pracownik Obsługi Klienta Orlen

13.10.17
Już niebawem wielkie otwarcie nowej Stacji Paliw PKN Orlen w Morawinie! Nie przegap okazji i dołącz...

Prawdopodobnie najtańszestrony WWW w regionie!

19.10.17
Tworzymy bardzo atrakcyjne, a jednocześnie tanie strony internetowe. Wykonujemy zarówno strony z...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany