Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Dyzma, Ireneusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

"Niedziela u Niechciców" bez wielkich niespodzianek i... pieniędzy starostwa

Miało być inaczej – ciekawiej, na poziomie, bez klimatu wiejskiej potańcówki. I dlatego raz, a nie trzy raz jak do tej pory. Skupienie się na organizacji jednej „Niedzieli u Niechciców” miało być gwarantem nowej, lepszej jakości. Jednak patrząc na program zbliżającego się festynu w Russowie, trudno zauważyć coś nadzwyczajnego. Za to wyraźnie widać konflikt między pomysłodawcami pikniku z Barbarą i Bogumiłem w tle a gospodarzem miejsca, czyli dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Ten jest na tyle poważny, że nawet Starostwo Powiatowe w Kaliszu zdecydowało się wycofać z finansowania tegorocznej imprezy.

„Niedziela u Niechciców” przed laty wpisała się w kalendarz letnich imprez plenerowych naszego regionu. Być może formuła była nieco skostniała, ale stałym bywalcom raczej nie przeszkadzał brak nowości. Lubili klimat Russowa i możliwość obcowania z miejscem, które było inspiracją do powstania „Nocy i dni” napisanych przez Marię Dąbrowską.

Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, któremu podlega dworek w Russowie, od początku administrowania placówką zapowiadała, że „Niedziele u Niechciców” muszą zmienić formułę. Jej zdaniem były zbyt pospolite i przypominały wiejskie festyny. Konflikt między dyrektor a pomysłodawcami narastał. Apogeum nastąpiło w tym roku. Dotychczasowe spotkania z bohaterami powieści zostały wymazane z oficjalnego kalendarza. Pojawiło się jedno, które już w najbliższą niedzielę.

Dotychczasowi bywalcy Russowa - z braku informacji, jak będzie wyglądać oficjalna „Niedziela u Niechciców” i jak mówili z braku możliwości porozumienia się z Sylwią Kucharską - zaczęli organizować własne, społeczne Niedziele. Na parkingu przed Dworkiem Marii Dąbrowskiej. O pomoc w rozwiązaniu problemu poprosili nawet starostę kaliskiego. Ten spotkał się z dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Ponieważ od 2014 roku współfinansuje „Niedziele” chciał wiedzieć, co nowego pojawi się w programie i czy możliwe jest nawiązanie dialogu z pomysłodawcami letnich spotkań w Russowie? Rozmowa nie przyniosła efektu. Okazało się, że dyrektor nie potrafiła powiedzieć, co zawarła w swoim - jak mówiła - autorskim projekcie „Niedzieli”.  - Biorąc pod uwagę powyższe oraz niezadowolenie wśród społeczeństwa, jakie wywołała decyzja dyrekcji Muzeum o nieorganizowaniu tego wydarzenia w pierwsze niedziele czerwca, lipca i sierpnia, Zarząd Powiatu Kaliskiego zdecydował o rezygnacji z współorganizowania i finansowania „Niedzieli u Niechciców” w bieżącym roku. Niezależnie od powyższego mamy nadzieję, że w kolejnym roku przedsięwzięcie to będzie organizowane i będzie cieszyć mieszkańców powiatu i całego regionu, tak jak miało to miejsce dotychczas. Jesteśmy otwarci na konkretną i życzliwą współpracę, w takim zakresie, aby była ona akceptowalna przez społeczeństwo, dla którego pracujemy – informuje Wioletta Przybylska, dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

Decyzja zapadła na kilka dni przed pojawieniem się oficjalnych plakatów zapowiadających tegoroczną „Niedzielę u Niechciców”. Program można przeanalizować. I trudno oprzeć się wrażeniu, że wielkiego „wow” nie ma.

Niedziela u Niechciców
Dawnych zabaw dziecięcych czar
30 lipca 2017

godz. 15:00-19:00

 

Bilety:

3,00 zł ulgowy
5,00 zł normalny
7,00 zł rodzinny

Program:

15:00 – 15:30 Chór „Wrzosy” z Wrześni
15:30 – 15:45 Poetyckie „Wspomnienia z dzieciństwa” Ireny Czech
16.00 – 16:30 Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tykadłowa pod batutą Marcina Nowotnego
16:30 – 17:00 recital Julii Graczyk ze Szkoły Muzyczno-Artystycznej FORTEPIANO
17:00 – 17:30 Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa
17.30 – 18.00 Kapela Ludowa z Blizanowa
18:00 – 19:00 Orkiestra Dęta z Rajska

W tracie festynu na terenie parku Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” zaprezentuje gry i zabawy towarzyskie z początku XX w. Natomiast, na terenie skansenu Izba Historyczno-Regionalna Małgorzaty i Karola Matczaków pokaże jak bawiono się na wsi w regionie kaliskim.

Aktorzy z teatru kaliskiego – Bożena Remelska i Maciej Grzybowski, we wnętrzach dworku zaprezentują opowiadanie Marii Dąbrowskiej pt. „Chińczyk”, w którym zawarte są wspomnienia pisarki z okresu dzieciństwa. Prezentacja odbędzie się dwukrotnie o godz. 16:00 i 17:00.

Przed Dworkiem wystawa plenerowa pt. „Uśmiech dzieciństwa”, na której zaprezentowane zostaną fotografie z dzieciństwa Marii Dąbrowskiej i jej najbliższych.

Dla dzieci warsztaty plastyczne na terenie parku. Ekspozycja stała w dworku będzie udostępniana o pełnych godzinach. Zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 40 osób.

AW, zdjęcie arch. 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany