Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 luty 2018 Godzina:
imieniny: Marta, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Powiat przyłączył się do "Narodowego czytania"

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego przeczytali też mieszkańcy powiatu kaliskiego. Narodowe czytanie odbyło się w Godzieszach Wielkich. Organizatorami wydarzenia był Powiat Kaliski i Gmina Godziesze Wielkie. Ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie” odbywa się na terenie całej Polski już po raz szósty a organizowana jest pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

Inspiracją do napisania dramatu było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z Bronowic. Po ślubie orszak weselny udał się do podkrakowskiej wsi Bronowice, do domu Włodzimierza Tetmajera. Stanisław Wyspiański, który już wtedy był znanym krakowskim artystą, został na to wesele zaproszony. Właśnie to wydarzenie przyczyniło się do powstania „Wesela”, którego premiera odbyła się w 1901 roku w teatrze krakowskim im. Juliusza Słowackiego. Powiat kaliski wspólnie z gminą Godziesze Wielkie po raz pierwszy przyłączył się do akcji „Narodowego czytania” i podjął się organizacji tego wyjątkowego wydarzenia połączonego z inscenizacją. Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania Hejnału Mariackiego przed kościołem pw. Św. Bartłomieja Apostoła, po którym barwny korowód z bryczkami, parą młodą i gośćmi weselnymi przeszedł ulicami miejscowości. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Kapela Brzeziny oraz Zespół Śpiewaczy Brzezinianki a dopełnieniem tanecznym był występ dzieci z Publicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Godzieszach. Przed budynkiem starej gminy trzy sceny dramatu zostały odegrane przez aktorów Kaliskiego Teatru. W roli Panny Młodej wystąpiła Kama Kowalewska a Pana Młodego Lech Wierzbowski natomiast w rolę księdza wcielił się gospodarz miejsca – wójt gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny. Bliskość pięknego drewnianego kościoła, budynek starej gminy oraz przygotowana inscenizacja pozwoliły uczestnikom przenieść się do roku 1900 do podkrakowskich Bronowic, gdzie w wiejskiej izbie bawili się bohaterowie dramatu. Po części artystyczno – muzycznej odczytano fragmenty dramatu. Fragmenty dramatu czytali m.in. Witold Sitarz, senator RP, Krzysztof Nosal starosta kaliski, Jan Adam Kłysz, wicestarosta kaliski, Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze Wielkie, Małgorzata Banaś, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego, Józef Szymański, radny Rady Powiatu Kaliskiego, dr Małgorzata Bańkowska, dyrektor Biblioteki Uczelnianej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Małgorzata Matysiak – dyrektor Powiatowo – Gminnej Biblioteki im. Braci Gillerów w Opatówku, Wanda Pietrzykowska z uczniami Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku, Magdalena Kliber z Zespołu Szkół Nr 1 w Liskowie, Bożena Czajka oraz Violetta Smoczyńska, dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Konopnickiej w Godzieszach Wielkich wraz z uczniami, Dorota Maślak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich wraz z uczniami, Monika Porada – przewodnicząca Gminna Koła Gospodyń Wiejskich, Paulina Domińska z wychowankami Domu Dziecka w Liskowie.

AW, Marta Wolarz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI

21.02.18
Sprzedam Opel Astra G 2.0 DI 16V, moc 82KM, rozrząd na łancuchu, zalany olejem 10W40, rok 1999,...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....
Polecane

Domki letniskowe HOLIDAY Ustronie Morskie . WAKACJE 2018

05.02.18
apraszamy Państwa do domków letniskowych "HOLIDAY" położonych w Ustroniu Morskim....
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 661 297 793
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany