Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 maj 2018 Godzina:
imieniny: Przecława, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Powiat śpiewa z okazji 100-lecia Niepodległości. Cykl koncertów w każdej z gmin ZDJĘCIA

Powiat Kaliski rozpoczął uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inauguracyjny koncert z cyklu „Artyści dla Niepodległej” odbył się w Brzezinach. Towarzyszyła mu wystawa prac plastyków z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, który włączył się w wydarzenie. Przy okazji to także lekcja historii. Podobne koncerty będą organizowane w każdej z gmin powiatu kaliskiego, a zakończy je wielkie wspólne śpiewanie w Kaliszu 11 listopada.

Koncertów będą mieli okazję wysłuchać wszyscy mieszkańcy powiatu kaliskiego. Odbędą się one w każdej z gim. A słuchacze mają śpiewać razem z artystami – wykładowcami i studentami Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu. – Główny repertuar będzie oscylował wokół piosenek legionowych, żołnierskich. To znane standardy można powiedzieć „Serce w plecaku”, „Warszawianka”, „Przybyli ułani pod okienko”, ale i „Rota” czy kompozycje Chopina oraz Paderewskiego, a wszystko będzie okraszone tekstem, m.in. Szymborskiej, Tuwima, wszystko związane z Ojczyzną – zachęca do udziału i wspólnego śpiewania Eryk Szolc, wykładowca uczelni i jeden z wykonawców. – Być może przy okazji tych koncertów niektórzy sięgną do tych utworów ponownie, już w domu.  

W artystyczną część obchodów włączył się kaliski wydział UAM. Nie tylko ze względu na samo stulecie odzyskania Niepodległości, ale i na fakt, że powstanie uczelni to pokłosie wydarzeń z 1918 roku. Powołanie uniwersytetu było jednym ze znaków wolności.  

Cały 2018, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości ma być wyjątkowy i bogaty w wydarzenia przypominające to, co działo się sto lat temu. – Część mieszkańców kocha muzykę i tym rozpoczynamy i chcemy, by tak świętowali, ale część kocha sport i takie wydarzenia też będą miały miejsce, część kocha uroczystości patriotyczne czy rekonstrukcje i te też planujemy – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Myślę, że każdy znajdzie dla siebie godny sposób, interesujący go, aby włączyć się w to wielkie świętowanie.

Cykl koncertów zakończy się wspólne muzykowanie w Kaliszu. 11 listopada także mieszkańcy miasta będą mieli okazję posłuchać i pośpiewać. I przypomnieć sobie, jak wyglądało wyzwalanie miasta sto lat temu. – To był majstersztyk sprytu, buty i pewności siebie – przypomina Karol Matczak, z grupy rekonstrukcyjnej, która będzie organizowała pokazy związane z tamtym okresem. – Dwóch ubranych po cywilnemu poruczników weszło do budynku starostwa, w którym wtedy urzędował gubernator kaliski generał Sontag i zażądali oddania władzy. Facet zdębiał, nie wiedział, co się dzieje. Generał próbuje porozumieć się z Berlinem, telefony nie działają, w Niemczech wrze, a na ulicach zaczyna się spontaniczne rozbrajanie żołnierzy. Po chwili mów, że on nie może oddać władzy, bo jej nie posiada, nikt go już nie chce słuchać. Prosi nawet o chwilę do namysłu, Polacy się zgodzili, ale nie w siedzibie starostwa, bo jak oznajmili urzędują w nim już oni. I w ten sposób Kalisz została zdobyty. Oczywiście przy udziale harcerzy, gimnazjalistów, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, peowiaków, którzy od lat czekali tylko na sygnał.

Kolejny koncert z cyklu „Artyści dla Niepodległej” odbędzie się w Blizanowie 23 lutego 2018 o 18.00.

AW, zdjęcia autor   

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Maj 2018

30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

07.05.18
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...

Ochrona Zarządu/Skup Zadłużonych Spółek oraz JDG KAS/JPK

09.05.18
Nasza działalność to przede wszystkim podjęcie czynności zmierzających do ograniczenia...

Działki budowlane

07.05.18
Na sprzedaż działki budowlane na osiedlu domków jednorodzinnych w miejscowości Zbiersk Cukrownia....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...
Polecane

Moskitiery okienne Kalisz

05.05.18
<p>MOSKITIERA "ZE STALI" Posiadasz kota który ucieka przez okno ??Gryzonie...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany