Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Pożyczki na termomodernizację - po raz pierwszy dla mieszkańców

Mieszkańcy powiatu kaliskiego najchętniej sięgnęli po pożyczki na montaż Odnawialnych Źródeł Energii, których udzielał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Z ponad 600 wniosków 27% pochodziło z naszego terenu. Czy podobnie będzie z kredytami na termomodernizację? Nabór wniosków ruszy na początku marca, a już w czwartek odbędzie się szkolenie, w trakcie którego będzie można się dowiedzieć, jakie środki na zmniejszenie zużycia energii oferuje Fundusz i na jakich warunkach.

Od lewej: Marek Baumgart, wiceprezes WFOŚiGW oraz Krzysztof Nosal, starosta kaliski

Program, który ruszy w marcu da możliwość uzyskania środków na gruntowną termomodernizację budynków mieszkalnych. Jest to pierwsza możliwość pozyskania pieniędzy na tego typu inwestycję z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez osoby prywatne, wyjaśnia jego wiceprezes Marek Baumgart. - Tam gdzie będą chcieli mieszkańcy wymienić okna, ocieplić dachy, ściany czy drzwi będą mogli starać się o pożyczki w wojewódzkim funduszu. Będziemy pokrywać 100% wartości tej inwestycji. Oprocentowanie takiej pożyczki będzie 2,8% w skali roku - mówi. 

Taką pożyczkę można wziąć na 15 lat. Fundusz, jeśli będzie spłacana regularnie, po kilku latach może umorzyć nawet 30% zaciągniętej kwoty. Do tej pory po takie kredyty sięgały samorządy. Sam powiat kaliski, razem z gminami, ocieplił 50 budynków użyteczności publicznej za 17 milionów złotych.  Dzięki temu rachunki za energię czy ogrzewanie szkół, urzędów, placówek kultury są zdecydowanie mniejsze. Przy okazji uzyskano efekt ekologiczny. - Wszystkie projekty termomodernizacji wiążą się z tym – dodaje Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Do tej pory mieliśmy taką sytuację, że projekty ograniczenia tej niskiej emisji dotyczyły głównie sfery publicznej, były programy, które finansowały obiekty użyteczności publicznej. W tej chwili po raz pierwszy mamy sytuację w naszym województwie, że wojewódzki fundusz uruchamia programy dla obywateli, dla mieszkańców. 

Jedyne co muszą zrobić osoby zainteresowane pożyczką na termomodernizację to audyt energetyczny. Ten nie może jednak przekraczać 10% wartości całej inwestycji. Szczegółów można dowiedzieć się u doradców energetycznych. – O możliwości uzyskania dofinansowania, możliwości aplikowania o środki, na temat sposobu rozwiązania tego typu inwestycji. To są osoby, które nieodpłatnie udzielą takich informacji – zachęca Marek Baumgart.

Lub w czasie szkoleń. Takie w czwartek odbędzie się w regionalnym Centrum Informacyjno – Doradczym OZE w Liskowie przy Zespole Szkół nr 1. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swój udział pod nr telefonu: 62 501 42 88.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany