Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Yjusk

Top Baner P

Top 900 x 200

Powiat

"Wesele" w Opatówku

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów włączyła się do Narodowego Czytania po raz trzeci. Przestrzenią do interpretacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego był korytarz placówki a w samo zorganizowanie akcji w najmłodszym mieście powiatu kaliskiego włączyły się działające tam organizacje, stowarzyszenia i osoby prywatne.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów włączyła się do Narodowego Czytania po raz trzeci i, tak jak w latach poprzednich, zaprosiła do udziału w nim władze samorządowe, radnych, przedstawicieli różnych grup społecznych i przyjaciół biblioteki. Wybrane fragmenty dramatu czytali: przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek - Paweł Bąkowski, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP - Bogdan Marszał, radni: Damian Jakóbczak i Sławomir Śniegula, członek Towarzystwa Przyjaciół Opatówka - Jan Stasiak, studenci PWSZ w Kaliszu: Kinga Dycfeld i Wiktor Dogielski, uczennica klasy Vc szkoły podstawowej w Opatówku - Julia Matysiak oraz bibliotekarki Agnieszka Przepiórka, Jadwiga Miluśka-Stasiak i Małgorzata Matysiak.

 

Deszczowa aura, która dominowała tego dnia skłoniła bibliotekarki do zorganizowania przedsięwzięcia w korytarzu biblioteki. Ogromne wrota korytarza zostały szeroko otwarte, ozdobione po bokach snopkami pszenicy, zaś wnętrze korytarza stało się izbą weselną ze stołem nakrytym obrusem. Przy stole, na którym położono bochen chleba, zasiedli wszyscy czytający. Piękną dekorację tworzyły
i dopełniały ludowe stroje, czapka z pawimi piórami i kwiaty. W atmosferę ludowego wesela wprowadziły czytających i przybyłych gości członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Opatówka w strojach regionalnych i działający przy Kole muzycy - państwo Janina
i Jerzy Karolakowie. Przestronny i otwarty korytarz, który na co dzień kryje się za wielkimi wrotami i dobywająca się z niego żywa muzyka oraz niosący się echem głos lektorów intrygowały przechodniów.  Kolejne osoby dołączały do grona słuchaczy.

 

Inscenizacja przygotowana przez bibliotekę w Opatówku była niezwykle barwna i udana. Dyrektor biblioteki Małgorzata Matysiak podkreśliła, że w zorganizowanie tegorocznej edycji Narodowego Czytania włączyło się wiele osób. Szczególne podziękowania skierowała do zespołu pracowników biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, państwa Janiny i Jerzego Karolaków oraz sołtysa wsi Szulec Kazimierza Frankiewicza.

 

Do napisania Wesela. Dramatu w trzech aktach zainspirowało Wyspiańskiego autentyczne wydarzenie – wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku również
w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy.

 

Akcja narodowego czytania jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Wówczas po raz pierwszy odczytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach były to: Dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa oraz Quo Vadis. W tym roku decyzją internautów wybrano do wspólnego narodowego czytania Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

AW, GBP w Opatówku

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany