Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 grudzień 2017 Godzina:
imieniny: Julia, Waldemar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

"Żakardy. Dzieła sztuki użytkowej XIX – XXI wieku". Wystawa w muzeum w Opatówku ZDJĘCIA

System zero – jedynkowy większości z nas kojarzy się z komputerami. Jednak zanim te podbiły świat był on stosowany we włókiennictwie. Wszystko za sprawą Josepha Marie Jacquarda, który jako pierwszy opracował program sterujący maszyną i zrewolucjonizował przemysł. A zasięgnąć wiedzę o dziejach tekstyliów i przyjrzeć się wybranym przykładom stylów dominujących w różnych epokach w tkactwie, można na wystawie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Zanim Josepha Marie Jacquarda zastosował swój wynalazek na ręcznie tkane materiały mogli pozwolić sobie najbogatsi.  Opatentowanie w 1805 roku programu sterującego pracą maszyny miało ulżyć osobom zajmującym się ręcznym wytwarzaniem jedwabi, makat czy tapiserii była ograniczona. Jego genialny system zero-jedynkowy – program zapisany na perforowanych kartach, pierwszych nośnikach pamięci – znalazł zastosowanie poza tkactwem, w wielu dziedzinach życia. Jednak wracając do korzeni, patent Josepha Marie Jacquarda stworzył nowe możliwości w produkcji tekstylnej. Zmieniając wzornictwo i wzbogacając asortyment, zwielokrotnił produkcję, obniżając ceny i znajdując nowych nabywców.  

Fabryki wyposażone w warsztaty żakardowe zaczęły pojawiały się na całym świecie od Lyonu aż do Tokio, nie omijając naszej Łodzi, dzięki czemu miasto wyrosło na przemysłową potęgę. Zaczęto tkać wzorzyste tkaniny odzieżowe, obiciowe, makaty, serwety, obrusy, a nawet gobeliny i tapiserie. O historii prostego, ale rewolucyjnego systemu opowiada wystawa „Żakardy. Dzieła sztuki użytkowej XIX – XXI w.” prezentowana w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.  - Zwiedzając wystawę, można zobaczyć, jaką drogę należy przejść, by stworzyć tkaninę żakardową – zachęcają organizatorzy. - Prezentujemy przykłady różnych rodzajów dzieł tekstylnych, jakie były modne i lansowane od XIX w. do naszych czasów. Od żakardowej kopii jednej z najsłynniejszych tapiserii europejskich z przedstawieniem alegorii zmysłu słuchu wg XV-wiecznej serii „Dama z jednorożcem” (ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) poprzez ogromnie popularne w wieku XIX i XX tkane portrety sławnych ludzi, widoczki w stylu japońskim, makatki z scenami rodzajowymi do wzorzystych jedwabiów, tkanych na potrzeby liturgii, eksplorujących różne formy historyczne.

Zachłyśnięcie się możliwościami seryjnej produkcji  już w drugiej połowie XIX w. przyniosło pewne refleksje i dążenia do poszukiwania własnej tożsamości, cech charakterystycznych, wyróżniających w tejże masie. - Wyrazem tych tendencji była założona ok. 1878 r. polska wytwórnia makat i pasów kontuszowych w Podzameczku koło Buczacza w Małopolsce Wschodniej. Wzornictwo makat odwoływało się do tradycji polskiej, prezentując motywy zaczerpnięte z pasów kontuszowych – zachęca Muzeum Historii Przemysłu do obejrzenia najnowszej wystawy.

Ekspozycja to pokazanie historii rozwoju tkactwa, zmian następujących we wzornictwie wraz z kolejnymi epokami i modami oraz produkcji konkretnych fabryk i artystów, którzy także sięgnęli po maszyny żakardowe.

Wystawę można oglądać do stycznia 2018 roku.

AW, MHP

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Grudzień 2017

27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy w Kaliszu powinna powstać strzelnica otwarta dla wszystkich?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Seat Ibiza 5drzwi 1.4benzyna 2006/2007

09.12.17
Witam Posiadam na sprzedaż bardzo ładnie utrzymaną Ibizę. Więcej informacji:...

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

09.12.17
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

SPRZEDAM MIESZKANIE 80M2- OSIEDLE DOBRZEC

08.12.17
<p>Sprzedam mieszkanie własnościowe 80m2 w bloku z cegły,kuchnia z jadalnią, duże pokoje,...
Polecane

serwisant maszyn

05.12.17
FHU MIWA, przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym, w związku z rozwojem firmy,...
Polecane

Remontowe usługi

03.12.17
Prowadzimy działalność w zakresie remontów oraz wykańczania wnętrz: - malowanie - szpachlowanie -...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany