sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Rajmunda, Klemens

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Rozrywka

Młodzi superzdolni. Koncert online

Koncertu Orkiestry Smyczkowej i Orkiestry Dętej Filharmonii Kaliskiej będzie można wysłuchać w niedzielę 29 listopada o godz. 14.00. Wydarzenie transmitowane będzie online, na kanale YouTube Filharmonii Kaliskiej.

Podczas koncertu będzie można wysłuchać Symfonii A-dur nr 29, KV 201 Mozarta. Należy ona do cyklu tzw. „Symfonii Salzburskich”, a powstała w okresie, kiedy kompozytor szczególnie interesował się dziełami symfonicznymi. Pracę nad Symfonią A-dur nr 29, w której dokonała się krystalizacja stylu klasycznego, ukończył, mając zaledwie osiemnaście lat! Młody wiek Mozarta zadecydował zapewne o wyjątkowej świeżości i lekkości tego utworu. Analizując jednak przemyślaną formę oraz zastosowane środki kompozytorskie, można powiedzieć, że Mozart na tym etapie był już bardzo doświadczonym i wyjątkowo dojrzałym kompozytorem. Perfekcja osiągnięta w tak młodym wieku była okupiona ogromnym wysiłkiem – wieloma godzinami spędzonymi przy instrumencie. Od trzeciego roku życia Mozart przejawiał zdolności muzyczne, które były rozwijane pod okiem jego ojca, uchodzącego za najlepszego nauczyciela w ówczesnej Europie.

Suita B-dur op. 4 Richarda Straussa, skomponowana na 13 instrumentów dętych, powstała w 1884 roku na zamówienie dyrygenta i kompozytora – Hansa von Bülowa, szefa orkiestry na dworze księcia Jerzego II w Meiningen. Richard Strauss, syn Franza Straussa – pierwszego waltornisty w operze w Monachium – w swej Suicie jawi się jako wrażliwy kolorysta, dający każdemu muzykowi szansę na zaprezentowanie wirtuozowskich możliwości swojego instrumentu. Premiera zamówionej przez Hansa von Bülowa Suity B-dur w tej samej obsadzie otworzyła młodemu Straussowi drzwi do międzynarodowej kariery. Kiedy Strauss skomponował to dzieło miał 20 lat.

Paweł Kotla – dyrygent
Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia A-dur nr 29, KV 201
Richard Strauss - Suita na 13 instrumentów dętych B-dur op. 4

Emisja na kanale YouTube Filharmonii Kaliskiej.

MIK za: FK, fot. Filharmonia Kaliska

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz