Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Rozrywka

Wieczór z Afryką ZDJĘCIA

Koncertem „Richard Bona Symfonicznie” podsumowano Rok Stefana Szolca-Rogozińskiego. Gigantyczny koncert w hali Arena na ponad dwustu wykonawców zakończył się owacjami na stojąco.

Niezwykły koncert muzyki afrykańskiej był tyleż fascynującym, co uroczystym podsumowaniem Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. A właściwie zgrabniej rzecz ujmując: mocnym, finałowym akordem. W jego pierwszej części zabrzmiało 12 afrykańskich pieśni tradycyjnych, pochodzących z różnych rejonów Czarnego Lądu, śpiewanych przez rozmaite plemiona, np. Zulu czy Osziłambo. To materiał, który pod nazwą „Gorąca Afryka” – nieco bardziej rozbudowany -  prapremierowo zabrzmiał trzy lata  temu. Zawdzięczamy go Januszowi Siadlakowi, który osobiście kupił nuty tych utworów za granicą i dyrygował pierwszą częścią koncertu. Pieśni zostały opracowane wielogłosowo, a chórom z Kalisza i Częstochowy towarzyszył będzie znakomity bębniarz i wokalista z Senegalu - Ablaye Badji. W koncercie udział wzięło 7 chórów:

- Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu
- Chór Bazyliki Kaliskiej
- Chór „DYSONANS” II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
- Chór „KOPERNIK” III LO w Kaliszu
- Chór Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu „CHIAVE”
- Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu
- Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Gwiazda wieczoru był muzyk, który 50 lat temu urodził się małej wiosce w Kamerunie. Jako niemowlę podobno bardzo często płakał i jedynie muzyka była w stanie go uspokoić. Zaczynał jako pięciolatek od śpiewu w kościelnym chórze i gry na balafonie (melodycznym instrumencie perkusyjnym z drewnianymi sztabkami) i występował w zespole muzyki tradycyjnej, w którym grał jego dziadek. W wieku jedenastu lat rodzina przeniosła się do Douali, gdzie Richard Bona, bo o nim mowa, zaczął się udzielać jako gitarzysta w zespole tanecznym. W tamtym czasie odkrył swoje zainteresowanie muzyką jazzową. W 1989 r. przeprowadził się do Paryża, a 6 lat później do Nowego Jorku. Szybko zyskał sławę jednego z najlepszych jazzmanów swojego pokolenia. Jako sideman brał udział w nagraniach takich wykonawców jak: Pat Metheny, Herbie Hancock, Chick Corea, Branford Marsalis czy Bobby McFerrin. Jako gitarzysta wymyka się wszelkiej nomenklaturze, bo reprezentuje tyleż zachwycający, co indywidualny styl gry.

W symfonicznym projekcie zabrzmiały  kompozycje samego Richarda Bony, ale także Gila Goldsteina i genialnego Jaco Pastoriusa, również wirtuoza gitary basowej. Występ gwiazdy wraz z  Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej w większej części był pogodny, nastrojowy, zawieszony między bossa novą a soft jazzem, by w finale zaowocować rytmami porywającymi do tańca i wokalną zabawą z widownią.

Przed muzyczną ucztą prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński, wręczył tytuły Honorowego Przyjaciela Kalisza dwojgu gościom: Jego Wysokości Wodzowi Wielebnemu  dr. Ekoka Andrew Molindo i Mirosławie Etoga – Konsul Honorowej RP w Kamerunie oraz Maciejowi Klósakowi, który zrealizował wyprawę do Kamerunu śladami kaliskiego podróżnika i wspierał merytorycznie Komitet Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego.

R. Kuciński, zdj. Filharmonia Kaliska

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany