Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 marzec 2017 Godzina:
imieniny: Wiktor,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Samorząd

Będą głębokie wykopy na rynku. Czego szukają archeolodzy?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w najbliższych dniach archeolodzy wznowią badania na Rynku Głównym w Kaliszu. Badacze rozkopią m.in. klomb i sięgną ponad 4 metry w głąb ziemi, by dostać się do nienaruszonych przez współczesnego człowieka warstw gleby.

Archeolodzy czekają jeszcze na zgodę konserwatora zabytków, która jest konieczna do rozpoczęcia prac. Zgoda powinna być wystawiona do 20 marca i właśnie tego dnia najpóźniej archeolodzy wbiją w rynku pierwsze łopaty.  Wzdłuż rynku, m.in. w miejscu dzisiejszego klombu powstanie długi wykop o łącznej powierzchni około 1 ara. Dzięki temu archeolodzy poznają ułożenie warstw ziemi na znacznej części powierzchni rynku.

Będzie konieczne zabezpieczenie wykopu, bo sięgnie on 4,5  metra głębokości. Do tego poziomu sięgają ślady działalności człowieka. Badania na tej głębokości pozwolą dotrzeć do najwcześniejszych śladów cywilizacji w tym miejscu.

Prace archeologiczne potrwają do końca kwietnia. Jesienią ubiegłego roku archeolodzy badali część rynku na tyłach ratuszach. Odnaleziono tam kilka artefaktów i ślady średniowiecznej studni.

MS, fot. archiwum

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia wielkopostne?

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany