Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Brzydka strona miasta ZDJĘCIA

Wszyscy lubimy oglądać imponujące budynki, które powstają w Kaliszu i jesteśmy dumni z inwestycji realizowanych w mieście. Na mapie Kalisza są jednak miejsca, które dla władz miasta są powodem do wstydu, a my wolimy takie obiekty omijać z daleka. Niestety musimy je oglądać niemal codziennie. Opuszczone, zrujnowane, grożące zawaleniem. Takich kamienic w Kaliszu jest całkiem sporo. Część należy do miasta, inne są prywatne albo nie ich właściciel jest nieznany. Zobaczcie brzydką stronę miasta.

Znasz te miejsca?
Wszyscy lubimy oglądać imponujące budynki, które powstają w Kaliszu i jesteśmy dumni z inwestycji realizowanych w mieście. Na mapie Kalisza są jednak miejsca, które dla władz miasta są powodem do wstydu, a my wolimy takie obiekty omijać z daleka.
Zdjęcie 1 z 42

Futurysta przy Fabrycznej

Kiedyś była tu kultowa dyskoteka Futurysta, później równie popularny Brok’n’Roll. Od 12 lat obiekt przy ul. Fabrycznej stoi pusty. Zdemolowane wnętrza przypominają o jego dawnej świetności. Miasto zleciło opracowanie koncepcji remontu tego budynku, była już nawet wizualizacja odnowionego obiektu,  ale na razie na tym stanęło. Budynek straszy nadal.

Dobrzecka 14

Dookoła zadbane kamienice i nowoczesne budynki, a w środku ona: zrujnowana kamienica. Ten obiekt na pewno nie dodaje uroku okolicy. Obiekt przeznaczony jest do rozbiórki, ale to nie takie proste. Budynek ma 21 potencjalnych spadkobierców. MZBM musi uzyskać zgodę na wyburzenie od każdego z nich. Z częścią właścicieli nie ma kontaktu.

Fabryka Domów

Za czasów PRL na tym rozległym terenie była tzw. Fabryka Domów przy al. Wojska Polskiego. Produkowano tu elementy potrzebne do budowy bloków. W latach 90- tych były plany, by pobudować tu największą galerię handlową w mieście – Galerię  Bursztynową. Nic z tego nie wyszło. Na razie ruiny służą za swoisty plac zabaw dla okolicznej młodzieży i zagłębie złomu dla osób, które trudnią się zbieractwem surowców wtórnych.

 „Trójkąt Bermudzki” kaliskich ruin

Górnośląska – Lipowa – Łączna, u zbiegu tych ulic mamy aż trzy zrujnowane obiekty. Na rogu Lipowej stoi niewielki budynek dawno opuszczony i zdewastowany. Budynek jest mały, ale swoim wyglądem skutecznie psuje krajobraz tej części miasta. Naprzeciwko przy ul. Łącznej stoi kolejna ruina. Kamienica przeznaczona do rozbiórki stoi tam od lat. Kolejny osławiony budynek na całe szczęście jest nieco schowany.

 

Kamienica przy ul. Górnośląskiej 10 c na tyłach cmentarza ewangelickiego. Od lat to miejsce schadzek bezdomnych i amatorów tanich trunków. Teren wokół służy za parking, chociaż bardziej przypomina poligon wojskowy. Te trzy budynki niestety na stałe wpisały się w krajobraz ścisłego centrum Kalisza.

 Ruina przy Częstochowskiej

Z zewnątrz wygląda całkiem nieźle. Kamienica naprzeciwko teatru jest dość dobrze zabezpieczona. Prawdziwe oblicze tej ruiny widać dopiero od podwórza. Wiele lat temu część tej kamienicy spłonęła. To, co po niej zostało straszy do dzisiaj. Obiekt stał się siedliskiem gołębi, szczurów  i bezdomnych. Lokatorzy sąsiednich klatek, które utrzymane są w bardzo dobrym stanie, starają się normalnie żyć w sąsiedztwie tego straszydła.

Miało być muzeum, jest… jak widać

Był pomysł, by w tym obiekcie powstało miejsce pamięci. Muzeum Ziemi Kaliskiej dekadę temu chciało w pożydowskim domu przy ul. Kościuszki 7 zrobić Muzeum Żydów Kaliskich. Plany były ambitne, ale nic z tego nie wyszło. Obiekt jest dziś w fatalnym stanie i czeka na rozbiórkę. Na razie jest wyrzutem sumienia i muzeum i Urzędu Miejskiego, bo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obu tych instytucji.

M. Spętany, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany