Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Co z plażą nad Prosną? Zobaczcie, jak to się robi u naszych sąsiadów ZDJĘCIA

Za kilka dni rozpoczyna się lato i wakacje. Jeszcze na początku roku władze Kalisza zapowiadały, że latem nad brzegiem Prosny pojawi się plaża. Niestety, nie dość, że jeszcze jej nie ma, to nad Prosną nie widać żadnych plaż, które miałyby nas do plaży przybliżyć. Odwiedziliśmy dziś stolicę sąsiedniego powiatu. W Sieradzu od lat funkcjonuje miejska plaża nad Wartą i sposób zagospodarowania rzeki przez samorząd, może być przykładem dla wielu miast w Polsce. Wszystko zaczęło się dość skromnie, a dziś brzegi Warty w Sieradzu tętnią życiem.

Jeszcze 10 lat temu brzegi Warty, która przepływa przez Sieradz wyglądały podobnie do tych dobrze nam znanych Prosny. Zarośla, chwasty i niedostępny brzeg, który raczej zniechęca do wypoczynku.

Siedem lat temu w Sieradzu postanowiono, że przy tzw. Białym Moście powstanie plaża i zorganizowane kąpielisko. Nad rzeką pojawiły się koparki i spycharki. Ciężki sprzęt wyrównał brzegi, nawieziono czysty piasek, wyrównano i wyczyszczono dno rzeki.  Pomysł wypalił i choć nie był zbyt kosztowny, inwestycja zamknęła się w kwocie kilkuset tysięcy złotych, na stałe wpisał się w letni krajobraz miasta. Kąpielisko czynne jest w wakacje, nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy wodni i Sanepid, który bada jakość wody.

W tym roku plażę powiększono, a na tym nie koniec.  Sieradz, jako jedno z 29 miast w Polsce pozyskał prawie 3,5 mln złotych z RPO na dalsze inwestycje przy rzece. Z tych pieniędzy utworzono m.in. port i stanicę kajakową. Będą też budowane odkryte dwa baseny, boiska i liczne atrakcje przy rzece.  Sieradz zainwestuje też 400 tys. zł na promocję swojej rzeki i atrakcji letnich w regionie i w kraju.

Na razie brzegi Prosny nie zachęcają do leżakowania

Władze Kalisza również mają ambicje na ściągnięcie kaliszan i turystów nad Prosnę.  Na początku roku zapowiadano, że już latem w miejscu zburzonego budynku Wodnego Pogotowia Ratunkowego powstanie plaża. Skromniejsza od tej w Sieradzu, ale jednak.   Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zgodził się na jej utworzenie, ale ze względów bezpieczeństwa nie może być piaszczysta. - W przypadku powodzi, czy tego typu kataklizmów piach może być wymyty i w związku z tym plaża musi być mieszana – wyjaśnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.  Wiadomo, że na plaży będzie funkcjonować mała gastronomia. Jednak plaża nie oznacza kąpieliska, mówił Artur Kijewski. -  Będą pod tę plażę przeniesione rowery wodne, żeby nie było ścisku i tłoku z żeglarzami i będzie się to komponowało w kompleks wodny. Kąpieliska tam nie przewidujemy, bo stan czystości wody na to nie pozwala. Nie będziemy odpowiadać za osoby, które chcą się kąpać na dziko, natomiast plaża ma walor typowo rekreacyjny - wyjaśnia.  

Na razie nie ma dylematów z nielegalnymi kąpielami, bo nad rzeką nic się nie dzieje. Jest 18 czerwca, a plaży albo prac przy jej tworzeniu nie widać. Wiadomo, że miasto kupiło pomost dla rowerków wodnych, ale to na razie jedyny widoczny element piaszczystej inwestycji.  Miejmy nadzieję, że lato w tym roku będzie długie i aura pomoże władzom Kalisza wywiązać się ze swoich obietnic.

MS, fot. autor, umsieradz.pl

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany