Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Yjusk

Top 900 x 200

Samorząd

Jak powinna przebiegać DK25? Zagłosuj na najlepszy wariant

Sprawa przebiegu nowego odcinka drogi krajowej nr 25 rozpaliła w Kaliszu i regionie gorącą dyskusję. Urzędnicy GDDKiA przedstawili wczoraj na spotkaniu w kaliskim Ratuszu 3 warianty budowy tej drogi. Na spotkanie przyszli przede wszystkim ci, których może dotyczyć np. wykup ziem i przymusowe przesiedlenie. Oczywiście oni chcieliby nowej drogi, ale jak najdalej od siebie. Kwestia budowy 25- tki jest ważna nie tylko z punktu widzenia ludzi, którzy mieszkają na trasie kolizyjnej z przyszłą drogą, ale dla całego regionu i Kalisza. Dlatego w naszej ankiecie mogą głosować wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

- Ta droga to dla nas śmierć!- tak ostre i emocjonalne słowa padały na wczorajszym spotkaniu w Urzędzie Miejskim. O przebiegu burzliwych konsultacji społecznych przeczytacie  w artykule TUTAJ.

W dużym skrócie wygląda to tak: GDDKiA przedstawiło kaliszanom i mieszkańcom gmin, przez które może przebiegać DK25 trzy warianty budowy drogi. Większa część wczorajszej dyskusji dotyczyła Kalisza i kwestii czy droga ma biec w granicach miasta czy poza nią? Wariant czerwony  i niebieski zakładają, że DK25 zostanie przeprowadzona przez osiedla Dobrzec i  Dobro od Castoramy do okolic miejscowości Niedźwiady i dalej do Kokanina. Tym wariantom sprzeciwiają się przede wszyscy mieszkańcy, którzy byliby zagrożeni wysiedleniami i przymusowym wykupem ziem, ale ten wariant mógłby odciążyć aleję Wojska Polskiego z ruchu tranzytowego. Z opcją niebieską i czerwoną nie zgadza się też Grzegorz Sapiński. Prezydent Kalisza popiera wariant żółty, według którego trasa przebiegnie daleko od Kalisza i połączy Ociąż z Kokaninem.   Pytanie tylko czy w tym przypadku będzie to jeszcze trasa Ostrów – Kalisz – Konin czy już tylko Ostrów – Konin z marginalnym znaczeniem grodu nad Prosną.

Ostateczny wybór trasy dla DK 25 jest ważne nie tylko dla Kalisza a dla wielu miejscowości na terenie trzech powiatów. Wariantowość obejmuje m.in. Zbiersk, Piątek Mały, Stawiszyn, Witoldów, Russów, Kokanin, Nowe Skalmierzyce, Ociąż. Pod artykułem można pobrać mapy wysokiej rozdzielczości z naniesionymi wariantami dróg dla Kalisza i całego regionu. Oddajcie swój głos w naszej ankiecie. W weekend przedstawimy wyniki.

MS, fot. archiwum, mapy GDDKiA

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany