Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 luty 2018 Godzina:
imieniny: Dionizy,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Kalisz nie jest już miastem stutysięcznym. PO: to wina prezydenta Sapińskiego

96 123 – dokładnie tylu mieszkańców na dzień 31 grudnia 2017 roku miał Kalisz, tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Konsekwencje utraty miana „stutysięcznika” to nie tylko utrata renomy, ale i redukcja administracji samorządowej. W nowej kadencji będzie o 2 radnych i jednego wiceprezydenta mniej. Zdaniem działaczy kaliskiej Platformy Obywatelskiej zmniejszanie się liczby mieszkańców to wina obecnych władz miasta i prezydenta Sapińskiego, który trzy lata temu obiecywał zatrzymanie niekorzystnej tendencji demograficznej, a swoim działaniem jeszcze się do niej przyczynił.

Kaliszan jest coraz mniej. Tendencja spadkowa utrzymuje się od wielu lat, ale według PKW to początek 2018 roku jest symbolicznym momentem. W Nowy Rok weszliśmy liczbą 96 123 obywateli miasta. Samorządy z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. muszą ograniczać własną administrację. W nowej kadencji Rada Miejska nie będzie się składać z 25 radnych a z 23, natomiast prezydent będzie mógł powołać tylko 2 zastępców a nie trzech jak do tej pory. Spadek liczby mieszkańców odczuje całe miasto, nie tylko jej władze. Miasto się kurczy w każdym aspekcie, bo w perspektywie wielu lat działa tu efekt kuli śnieżnej. Mniej mieszkańców to mniejsze wpływy do budżetu, to oznacza mniejsze wydatki na jakość usług publicznych, a spadek tej jakości skłania mieszkańców do szukania lepszego miejsca w świecie.

Na dzisiejszej konferencji prasowej działacze Platformy Obywatelskiej przypominali, że 3 lata temu obecny prezydent Grzegorz Sapiński obiecywał, że odmieni złowieszcze prognozy.  - Prezydent Sapiński grał tą kartą bardzo mocno jako straszakiem, rekomendując jakieś nadzwyczajne zdolności, które miały temu zjawisku przeciwdziałać – mówił Dariusz Grodziński, radny PO, były wiceprezydent Kalisza.

Grodziński dodał, że Sapiński swoim działaniem, a raczej jego brakiem doprowadził do pogłębienia się kryzysu demograficznego w Kaliszu. - Nie ściągnięto ani jednego poważnego inwestora do miasta, w przeciwieństwie do nas do tego czasu nie stworzono żadnej strefy przemysłowej, gospodarczej czy przemysłowej, a takie 3 funkcjonują w Kaliszu, które my współtworzyliśmy. Od 2014 roku nie wybudowano żadnego bloku komunalnego czy TBS – wymieniał Grodziński.

Radni Platformy Obywatelskiej twierdzą też, że prezydent Sapiński pomysłem poszerzenia Kalisza kosztem ościennych gmin miało ratować miasto przed degradacją, a jego przed gniewem wyborców. Szybka i nieprzemyślana decyzja o wprowadzeniu uchwały o zagarnięciu ziem sąsiednich samorządów, mogła zniszczyć Aglomerację Kalisko – Ostrowską i zamknąć Kaliszowi drogę do wysokich funduszy z UE – mówili działacze PO. -  Uzmysłowił sobie, że wszystkie jego obietnice z  2014 roku są fikcją i przejdzie do historii Kalisza jako ten prezydent, który doprowadził do tego, że Kalisz utracił symboliczny statut miasta 100 tysięcznego – powiedział Dariusz Grodziński i dodał, że receptą na odmianę tendencji demograficznych jest - wiedza, praca, doświadczenie, praca, praca i jeszcze raz praca czyli coś czego brakuje w tej kadencji, a szczególnie w gabinecie prezydenta – dodał były wiceprezydent z PO.

MS, fot. autor

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sklep – DOMOTORU – fb.com/domotoru

24.02.18
Zapraszam, sklep – DOMOTORU, H. Sienkiewicza 17, 62-600 Koło. Szeroki wybór części od producentów...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....

finanse na poziomie nieba udziela pożyczek na poziomie 2%

25.02.18
Uwaga Sky Level Finance oferuje najlepsze opcje pożyczek możliwych kredytobiorców. Oferujemy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany