Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Antoni,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Kalisz w pigułce. W ratuszu powstanie Centrum Edukacyjno-Kulturowe

Kalisz, jego dziedzictwo historyczne, kulturalne i przyrodnicze będzie można poznać w nowoczesny sposób i to odwiedzając tylko jeden obiekt. W ratuszu powstanie Centrum Edukacyjno-Kulturowe. Inwestycja pochłonie około 6 mln zł, z czego 3,5 mln to wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Inwestycją objęta będzie wieża ratuszowa i pomieszczenia piwnicy, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się urzędowe archiwum. W podziemiach ratusza powstanie kilka sal: sala wykładowa, prezentacyjna czy klub książki. Dla dzieci i młodzieży przeznaczone będą dwa pomieszczenia naszpikowane multimedialnymi prezentacjami związanymi z najstarszym miastem w Polsce. Wszystko po to, by najmłodsi wiedzę zdobywali w ciekawy, interaktywny sposób. - Będą przygotowane sale warsztatowe związane ze Szlakiem Bursztynowym, z najdawniejszymi dziejami kaliskimi, wirtualne przymierzanie strojów, nauka pisana gęsim piórem czy wirtualne puzzle– wyjaśnia Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

W ramach ekspozycji swoje stałe miejsce znajdzie zrekonstruowany Wóz Rzymski. Drugą przestrzenią ratusza, w której zajdą zmiany jest wieża zabytkowego obiektu. - Na samej górze na tym naszym tarasie widokowym będą lunety, z których będzie można obejrzeć Kalisz w szerszym zakresie niż tylko nasz wzrok sięga. Przygotowane będą tablice z taką panoramą Kalisza – dodaje Dagmara Pokorska.

Każda kondygnacja wieży poświęcona będzie innemu zagadnieniu dotyczącym dziedzictwa Kalisza. Czwarta kondygnacja to prezentacja pod hasłem „Strażnik czasu”. Tutaj turyści i mieszkańcy zapoznają się z historią ratuszowego zegara, a także z dziejami rodu słynnych zegarmistrzów Stilterów. Niżej zwiedzimy multimedialne wystawy dotyczące architektury naszego miasta, zburzenia Kalisza, jego wielokulturowości czy przyrody dorzecza Prosny. Będzie też piętro poświęcone samym kaliszanom, czyli mieszkańcom – współczesnym, jak dawnym. Na pierwszej kondygnacji przy samym wejściu na wieżę ratuszową poznamy Kalisz jako miasto książęce i królewskie.

Centrum Edukacyjno-Kulturowe ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety kręte ścieżki wieży ratuszowej nadal będą barierą nie do pokonania dla mających problem z poruszaniem się. Ale to nie oznacza, że nie zobaczą tego, co sprawne osoby. – dzięki kamerom będzie dokładnie widać to, co z wieży ratuszowej, ale także te prezentacje, które będą na poszczególnych kondygnacjach. Dla osób niewidomych będą one w języku Braille’a – mówi Dagmara Pokorska.

Teraz przed miastem nie tylko adaptacja budowlana pomieszczeń ratusza pod Centrum Edukacjyjno-Kulturowe, zakup nowoczesnych urządzeń, ale i sporo wysiłku przy merytorycznym opracowaniu multimedialnych prezentacji. Całość przedsięwzięcia ma kosztować prawie 6 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na jesień 2018 roku.

AG, fot. UM Kalisz

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Działka budowlana

17.01.18
Kupię działkę budowlaną do 1000 m2 na terenie Kalisza pod budowę domku jednorodzinnego.
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!!

16.01.18
Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!! Stomatologia w ramach umowy z NFZ oraz usługi...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany