Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Longina, Filemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Kalisz w pigułce. W ratuszu powstanie Centrum Edukacyjno-Kulturowe

Kalisz, jego dziedzictwo historyczne, kulturalne i przyrodnicze będzie można poznać w nowoczesny sposób i to odwiedzając tylko jeden obiekt. W ratuszu powstanie Centrum Edukacyjno-Kulturowe. Inwestycja pochłonie około 6 mln zł, z czego 3,5 mln to wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Inwestycją objęta będzie wieża ratuszowa i pomieszczenia piwnicy, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się urzędowe archiwum. W podziemiach ratusza powstanie kilka sal: sala wykładowa, prezentacyjna czy klub książki. Dla dzieci i młodzieży przeznaczone będą dwa pomieszczenia naszpikowane multimedialnymi prezentacjami związanymi z najstarszym miastem w Polsce. Wszystko po to, by najmłodsi wiedzę zdobywali w ciekawy, interaktywny sposób. - Będą przygotowane sale warsztatowe związane ze Szlakiem Bursztynowym, z najdawniejszymi dziejami kaliskimi, wirtualne przymierzanie strojów, nauka pisana gęsim piórem czy wirtualne puzzle– wyjaśnia Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

W ramach ekspozycji swoje stałe miejsce znajdzie zrekonstruowany Wóz Rzymski. Drugą przestrzenią ratusza, w której zajdą zmiany jest wieża zabytkowego obiektu. - Na samej górze na tym naszym tarasie widokowym będą lunety, z których będzie można obejrzeć Kalisz w szerszym zakresie niż tylko nasz wzrok sięga. Przygotowane będą tablice z taką panoramą Kalisza – dodaje Dagmara Pokorska.

Każda kondygnacja wieży poświęcona będzie innemu zagadnieniu dotyczącym dziedzictwa Kalisza. Czwarta kondygnacja to prezentacja pod hasłem „Strażnik czasu”. Tutaj turyści i mieszkańcy zapoznają się z historią ratuszowego zegara, a także z dziejami rodu słynnych zegarmistrzów Stilterów. Niżej zwiedzimy multimedialne wystawy dotyczące architektury naszego miasta, zburzenia Kalisza, jego wielokulturowości czy przyrody dorzecza Prosny. Będzie też piętro poświęcone samym kaliszanom, czyli mieszkańcom – współczesnym, jak dawnym. Na pierwszej kondygnacji przy samym wejściu na wieżę ratuszową poznamy Kalisz jako miasto książęce i królewskie.

Centrum Edukacyjno-Kulturowe ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety kręte ścieżki wieży ratuszowej nadal będą barierą nie do pokonania dla mających problem z poruszaniem się. Ale to nie oznacza, że nie zobaczą tego, co sprawne osoby. – dzięki kamerom będzie dokładnie widać to, co z wieży ratuszowej, ale także te prezentacje, które będą na poszczególnych kondygnacjach. Dla osób niewidomych będą one w języku Braille’a – mówi Dagmara Pokorska.

Teraz przed miastem nie tylko adaptacja budowlana pomieszczeń ratusza pod Centrum Edukacjyjno-Kulturowe, zakup nowoczesnych urządzeń, ale i sporo wysiłku przy merytorycznym opracowaniu multimedialnych prezentacji. Całość przedsięwzięcia ma kosztować prawie 6 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na jesień 2018 roku.

AG, fot. UM Kalisz

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

SKUP AUT PŁACIMY NAJLEPIEJ! PRZEKONAJ SIĘ I ZADZWOŃ 665-558-066

16.03.18
prowadzimy skup aut w każdym stanie! Marka, model oraz rocznik obojętne, całe, rozbite, angliki,...

KUPIĘ - ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI Przed i Powojenne Antyki z Epoki

20.03.18
CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ ! Kupię m.in. Ramy, Obrazy...

Zainwestuj swoje oszczędności za 10% prowizji rocznie.

16.03.18
Zainwestuj w ciekawy projekt inwestycyjny. Umowa notarialna. Zabezpieczenie na udziałach firmy....
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Gotowe Spółki 2007/2017 rok

20.03.18
Spółka z 1991 roku czysta bez zobowiązań CIT-8 VAT-7 składany na bieżąco , kapitał zakładowy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany