Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Antoni,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Kto zagłosował za prezydenta? Fałszerstwo przy budżecie obywatelskim zbada prokuratura

Budżet obywatelski Kalisza w prokuraturze. Śledczy sprawdzą, kto za pośrednictwem internetu oddał głosy m.in. za prezydenta Grzegorza Sapińskiego i byłego wiceprezydenta Piotra Kościelnego oraz inne osoby - wszystkie powiązane ze Stowarzyszeniem „Wspólny Kalisz”. Sprawa wyszła na jaw, gdy chcieli zagłosować, a otrzymali informację, że rzekomo już to zrobili. Na razie wiadomo o 8 takich przypadkach, ale niewykluczone, że będą kolejne. Jeśli uda się wykryć sprawcę grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego 2018 zagłosowało przez internet niespełna 11 tysięcy kaliszan. W tym rzekomo 8 osób, które twierdzą, że nie głosowały. Najwyraźniej ktoś posłużył się ich danymi, m.in. numerem PESEL. - Zaczęły zgłaszać się takie osoby, informując, że ktoś już za nie zagłosował – mówi Piotr Cieślak z Biura Budżetu Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Najczęściej zdarzało się, że głos był oddany już 1 września, czyli w pierwszy dzień głosowania.  

Poszkodowani najczęściej głos chcieli oddać zdecydowanie później, w ostatnich dniach głosowania. W tym gronie znalazł się także Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.  - Ktoś  wykorzystał dane wrażliwe, dane osobowe. Pewnie dowiedziałbym się o tym z  internetu, gdyby nie okazało się, że sam nie mogłem zagłosować, bo również ktoś uprzejmie zrobił to za mnie – mówi włodarz miasta. - Dziwi fakt, że większość, a właściwie wszystkie osoby, które zgłosiły się do nas z tym problemem to były albo członkami albo sympatykami Stowarzyszenia „Wspólny Kalisz”.

W tym były wiceprezydent i prezes stowarzyszenia Piotr Kościelny, o czym poinformował na portalu społecznościowym. Wśród osób, które nie mogły zagłosować, bo ktoś zrobił to za nie jest też Daniel Kaparuk, były naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji, także wywodzący się z kręgów prezydenckiego stowarzyszenia. Kolejna rzecz wspólna to fakt, że każde ze sfałszowanych głosowań wskazywało te same projekty. Które - urząd nie chce zdradzić. Zapewnia jednak, że swojej strony zrobił wszystko, by dane osobowe kaliszan były bezpieczne.  - Nasze systemy są bezpieczne – przekonuje Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza. - Ktoś miał dane wrażliwe osób, za które zagłosował i skorzystał z tych danych. Z naszej strony nie ma niezabezpieczonej furtki, przez którą ktoś mógł te dane od nas wydostać.

Skąd osoba lub osoby, które zagłosowały za innych miały takie dane? Te podajemy bardzo często – rezerwując wakacje czy np. podpisując się pod listami poparcia dla partii politycznych czy akcji społecznych. - Często podajemy te dane w powiązaniu z imieniem, nazwiskiem, często adresem. Trzeba się liczyć z tym, że mogą być one wykorzystane w sposób niekoniecznie uczciwy. Tak jak było to w tej sytuacji  - tłumaczy Piotr Walczak, miejski informatyk.

Dlatego sprawa trafi do prokuratury. Miasto chce, by śledczy ustalili, kto zagłosował za grupę kaliszan i czy takich przypadków jest więcej niż 8, o których już wiadomo. - Osoba, która dopuszcza się takiego czynu, wykorzystując wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej, a takie oddanie głosu za kogoś innego  może stanowić złamanie prawa w tym zakresie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – informuje Danuta Rybarczyk, miejski radca prawny.

Miasto czeka też na osoby, które być może również otrzymały informacje o tym, że już oddały głos, chociaż tego nie zrobiły, a nie przyszło im do głowy, że mogło dojść do oszustwa z użyciem ich danych.

AW, zdjęcia autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Działka budowlana

17.01.18
Kupię działkę budowlaną do 1000 m2 na terenie Kalisza pod budowę domku jednorodzinnego.
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!!

16.01.18
Stomatologia w przystępnej cenie w Kaliszu !!! Stomatologia w ramach umowy z NFZ oraz usługi...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany