Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Zelmira, Konrad

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Którędy droga krajowa 25? Są wyniki ankiet mieszkańców

Blisko dwa tysiące osób- mieszkańców terenów, przez które ma przebiegać rozbudowana droga krajowa nr 25, wzięło udział w badaniach ankietowych dotyczących przebiegu tej drogi. Urzędnicy GDDKiA prosili o wskazanie jednego z trzech wariantów, który określa którędy trasa zostanie poprowadzona. Mieszkańcy Kalisza i ościennych gmin są niemal zgodni: chcą wariantu żółtego, czyli tego, który z wszystkich z opcji prowadzi drogę najdalej od Kalisza. Jednak sąsiednie powiaty nie są już w tej sprawie takie zgodne.

Ankiety wypełniali mieszkańcy 9 gmin z terenu czterech powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, ostrowskiego i kaliskiego. Swoimi opiniami dzielili się z urzędnikami GDDKiA m.in. na spotkaniach organizowanych w samorządach. Tak powstał zbiór 1884 preferencji dotyczących wariantów rozbudowy drogi krajowej nr 25.

W samym Kaliszu przepytano 585. Ankietowani musieli ocenić trzy warianty: fioletowy (przebiegający w granicach Kalisza), niebieski (w średniej odległości od miasta) i żółty (prowadzący DK 25 najdalej od Kalisza). Każdy z wariantów był oceniany w trzystopniowej skali.

Kaliszanie jako preferowany ocenili wariant żółty. Najmniej korzystny ankietowani ogłosili wariant niebieski, a by DK 25 przebiegała najbliżej centrum Kalisza, opowiedziało się tylko 21 osób.

Podobne wnioski nasuwają się po głosowaniach w dwóch gminach powiatu kaliskiego: w Blizanowie, Stawiszynie. W Żelazkowie i Gołuchowie wybrano wariant fioletowy.

Inne spojrzenie na tę sprawę mają mieszkańcy powiatu ostrowskiego. Ostrowianie za preferowany wskazywali najczęściej wariant niebieski, podobnie też mieszkańcy Nowych Skalmierzyc.

Mieszkańcy gminy Rychwał i gminy Stare Miasto pod Koninem widzieliby DK 25 w wariancie fioletowym.

Każdy z wariantów ma inny przebieg na całej długości planowanej DK 25. Stąd też inne wyniki ankiet w różnych samorządach. Kaliszanie z osiedla Dobrzec głosowali najczęściej na wariant żółty, bo boją się wysiedleń i zahamowania rozwoju ich osiedla. Swoje, ale inne interesy mają mieszkańcy pozostałych samorządów.  Nowe Skalmierzyce nie chcą wariantu żółtego, bo przebiegał on będzie przez ich tereny inwestycyjne. Natomiast mieszkańcy wsi Czekanów boją się, że wariant fioletowy naruszy integralność ich miejscowości.

Wyniki ankiety będą brane pod uwagę przez GDDKiA, ale ostateczną decyzję o przebiegu drogi podejmą urzędnicy, tym bardziej, że jednogłośności zainteresowanych mieszkańców nie ma.  - W kolejnym etapie prac projektowych proponowane warianty poddane zostaną analizie wielokryterialnej, która umożliwi ich uszeregowanie według przyjętych kryteriów technicznych, środowiskowych, transportowych, ekonomicznych, a także preferencji mieszkańców – czytamy w raporcie GDDKiA poświęconym wynikom ankiet.  

Dokładne wyniki ankiet i opis trzech wariantów znajduje się na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

MS. fot. GDDKiA

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany