Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 luty 2018 Godzina:
imieniny: Dionizy,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Mączniki nie chcą do Kalisza

Mieszkańcy Mącznik w gminie Nowe Skalmierzyce kategorycznie sprzeciwiają się planom władz Kalisza dotyczącym włączenia tej miejscowości w granice miasta. Swoje stanowisko wyrazili 2 lutego br. podczas spotkania z przedstawicielami skalmierzyckiego urzędu. Wszyscy z kilkudziesięciu uczestników byli w tej sprawie zgodni.

Mimo upływu czasu nie milkną echa po nagłośnieniu przez media planów prezydenta Grzegorza Sapińskiego, związanych z poszerzeniem granic miasta kosztem ościennych gmin. Co prawda władze Kalisza odłożyły ten temat w czasie, ale uchwała intencyjna została już podjęta.

Działaniom Sapińskiego sprzeciwiają się włodarze wszystkich terenów, o które miałby powiększyć się Kalisz. Niedawno w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy Godziesz Wielkich (piszemy o tym tutaj), a teraz również Mącznik w gminie Nowe Skalmierzyce. 2 lutego na spotkaniu w sali sesyjnej Stadionu Miejsko-Gminnego w Nowych Skalmierzycach, wszyscy spośród kilkudziesięciu przedstawicieli wsi oraz właścicieli działek wypowiedzieli się na „nie”, nie kryjąc przy ty oburzenia wobec planów prezydenta. - Nie chcemy do Kalisza, oczywiście, że nie chcemy! Co możemy zrobić, aby do tego nie dopuścić?  – pytali. - Nic tak nie denerwuje człowieka jak bezsilność. Dlaczego nikt nie chce nas, mieszkańców wysłuchać.

Jak podkreślił radny Marian Brzeziński: – Państwa jedność jest bardzo ważna. Proszę nie umniejszać roli mieszkańców. Wasza jedność, wasze „nie” ma ogromne znaczenie i jestem przekonany, że będzie to brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji - uspokajał. Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek dodał, że jest zbudowany taką postawą w obronie własnej tożsamości i przywiązania do korzeni. - Dziękuję wam w imieniu pani burmistrz, jak i swoim za wsparcie, którego nam udzielacie w kolejnej już naszej bitwie o granice naszej gminy. Dziś jesteśmy o wiele silniejsi, niż było to w 1999 roku, kiedy Kalisz anektował trzy nasze sołectwa: Dobrzec, Kolonia Sulisławice i Sulisławice, bo czujemy, że jesteście z nami – mówił do zebranych. - Zapewniam więc was, że jesteśmy zdeterminowani, aby użyć wszelkich możliwych narzędzi, które sprawią, że władze miasta Kalisza wycofają się z inicjatywy zmian granic miasta kosztem sołectw Mączniki i Boczków.

Na zebraniu byli także obecni mieszkańcy Kalisza, którzy dopiero budują tu swoje domy. - Nasze zdanie co do przyłączenia jest jak najbardziej negatywne. My z chęcią wyszliśmy z tego miasta, problemy Kalisza są na tyle duże, że tak naprawdę mało osób identyfikuje się z tym miastem. Nie dziwię się państwa oburzeniu – mówił jeden z nich.

Zdzisław Mielczarek przedstawił mieszkańcom całą procedurę, jaką trzeba przejść, aby doszło do przyłączenia sołectw do innej miejscowości, podkreślając przy tym, jakie kroki zostały poczynione przez samorząd, aby temu zapobiec. Dodał też, że konsekwencją dalszej polityki włodarzy Kalisza może być wystąpienie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.  Zostało również odczytane oświadczenie rady z 30 stycznia 2018 roku dotyczące zmiany granic, w którym zawarto stanowczy sprzeciw i dezaprobatę wobec działań prezydenta Kalisza.

Grzegorz Sapiński planuje włączenie w granice Kalisza łącznie 17 miejscowości leżących na terenie 3 powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i ostrowskiego. Informacja ta wywołała ostry sprzeciw zainteresowanych. W odpowiedzi Rada Gminy Żelazków podjęła uchwałę o przyłączenie Kalisza do Żelazkowa.

Ostatecznie na ostatniej sesji kaliscy radni zagłosowali za poszerzeniem granic miasta, ale na mocy porozumienia z sąsiadami prezydent zgodził się na razie nie kierować wniosku w tej sprawie do MSWiA, powołać specjalny zespół roboczy ds. ewentualnego poszerzenia granic administracyjnych Kalisza i rozpocząć konsultacji z kaliszanami.

MIK za: UGiM Nowe Skalmierzyce

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sklep – DOMOTORU – fb.com/domotoru

24.02.18
Zapraszam, sklep – DOMOTORU, H. Sienkiewicza 17, 62-600 Koło. Szeroki wybór części od producentów...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....

finanse na poziomie nieba udziela pożyczek na poziomie 2%

25.02.18
Uwaga Sky Level Finance oferuje najlepsze opcje pożyczek możliwych kredytobiorców. Oferujemy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany